- Kiel Week Medal Race day for the Olympic classes
Britain’s 49er pair, James Peters and Fynn Sterritt, signed-off their Kiel Week in style with a win in the medal race to confirm the Gold.
Spain’s Diego Botin and Florian Trittel took second on the water to snatch Silver, with the Kiwi pair Isaac McHardie and William McKenzie taking the Bronze.
In the Nacra17 Ruggero Tita and Caterina Banti of Italy confirmed their Gold holding off Britain’s John Gimson and Anna Burnet who took Silver.
While the winners of the Medal race, Vittorio Bissaro and Maelle Frascari took the Bronze, displacing the New Zealand pair Micah Wilkinson and Erica Dawson.
Kaarle Tapper of Finland won the men’s ILCA 7 medal race to clinch the Gold, with Wannes van Laer of Belgium taking Silver and Valtteri Uusitalo of Finland the Bronze.
Britain’s Arthur Fareley finished tenth in the medal race to place ninth overall in the 98 strong fleet.
In the women’s 49erFX, Sophie Steinlein and Thomas Plorel of Germany took the Gold, Sweden’s Vilma Bobeck and Rebecca Netzler the Silver and Georgia and Antonia Lewin-Lafrance of Canada the Bronze.
Britain’s Megan Brickwood and Stephanie Orton finished 15th.
In the women’s ILCA 6, Mara Stransky of Australia won the medal race and Gold, with Silver for Monika Mikkola of Finland, Bronze for Mirthe Akkerman of Holland.
Best British competitor was Molly Sacker in 15th place.
No British entries in the 470 or the men and women iQFoil events.
Updated as results received . . .
49er Men – Final after Medal Race (91 entries)
Gold GBR James PETERS and Fynn STERRITT 2 – – 34 pts
Silver ESP Diego BOTIN and Florian TRITTEL 4 – – 44 pts
Bronze NZL Isaac McHARDIE and William McKENZIE 12 – – 50 pts
Nacra 17 – Final after Medal Race (31 entries)
Gold ITA Ruggero TITA and Caterina BANTI 8 – – 27 pts
Silver GBR John GIMSON and Anna BURNET 10 – – 36 pts
Bronze ITA Vittorio BISSARO and Maelle FRASCARI 2 – – 46 pts
49erFX Women – Final after Medal Race (66 entries)
Gold GER Sophie STEINLEIN and Thomas PLÖßEL 4 – – 25 pts
Silver SWE Vilma BOBECK and Rebecca NETZLER 8 – – 42 pts
Bronze CAN Georgia and Antonia LEWIN-LAFRANCE 2 – – 54 pts
ILCA 6 Women – Final after Medal Race (42 entries)
Gold AUS Mara STRANSKY 2 – – 16 pts
Silver FIN Monika MIKKOLA 4 – – 34 pts
Bronze NED Mirthe AKKERMAN 10 – – 38 pts
ILCA 7 Men – Final after Medal race (98 entries)
Gold FIN Kaarle TAPPER 2 – – 22 pts
Silver BEL Wannes van LAER 8 – – 27 pts
Bronze FIN Valtteri UUSITALO 12 – – 30 pts
470 Mixed – Final after Medal Race (31 entries)
Gold GER Malte and Anastasiya WINKEL 14 – – 44 pts
Silver GER Simon DIESCH and Anna MARKFORT 4 – – 47 pts
Bronze SWE Anton DAHLBERG and A N Other 8 – – 57 pts
Men iQFoil – Final after Medal race (26 entries)
Gold ARU Ethan WESTERA 1 – – 1 pts
Silver GER Sebastian KOERDEL 2 – – 2 pts
Bronze GER Fabian WOLF 3 – – 3 pts