Dinghy

Merlin, Fireball and Scorpion Opens at HISC

 
Three top Open Meetings running at HISC this weekend involving 55 boats

After the first day of racing the Merlin Rocket, Fireball and Scorpion classes each completed three races and all are keeping things tight . . .

Leading the Merlin Rockets are Roger Gilbert and James Stewart with a 3 point lead from four teams tied on six points.

It's just a close in the Fireball fleet where Ian Dobson and Richard Wagstaff are tied for the lead with Tom Gillard and Geoff Edwards and then another five boats within five points.

In the Scorpion fleet Peter Gray and Andy Davis have a one point lead ahead of Andrew Mckee and Stephen Graham.

Fireball Golden Dolphin OM - After 3 races (22 entries)

1st 15141 Ian Dobson and Richard Wagstaff Burnain SC 1 3 -4 4 pts
2nd 15127 Tom Gillard and Geoff Edwards Sheffield Viking SC -2 2 2 4 pts
3rd 15096 Penny Clark and Russ Clark Stokes Bay SC -7 4 1 5 pts
4th 15144 D Edwards and Vyv Townsend Tata 5 1 BFD 6 pts
5th 15147 P Cullan and S Forbes TBA SC 4 -7 3 7 pts
6th 15133 Kevin Hope and Russell Thorne Notts County SC 3 -8 6 9 pts
7th 15122 David Hall and Paul Constable Blackwater SC -9 5 5 10 pts
8th 15143 Vince Horey and Rich SHSC 6 6 BFD 12 pts
9th 15070 Isaac Marsh and Oliver Davenport Northampton 8 -9 7 15 pts
10th 15130 David Winder and Ben Rayner Hollingworth Lake 10 -11 8 18 pts

Merlin Rocket Silver Tiller OM - After 3 races (28 entries)

1st 3722 Roger Gilbert and James Stewart Frensham 1 -3 2 3 pts
2nd 3758 Tim Saxton and Jodie Green Itchenor 5 -9 1 6 pts
3rd 3764 Tim Fells and Pete Horn Salcombe YC 2 DNC 4 6 pts
4th 3739 Ben McGrane and Roz McGrane Netley SC 4 2 -5 6 pts
5th 3777 Simon Potts and Ally Potts Burghfield 3 -5 3 6 pts
6th 3786 Dave Wade and Rach Rodes Northampton -20 1 6 7 pts
7th 3673 Caroline Croft and Matt Lullham-Robinson Bartley SC 7 4 DNC 11 pts
8th 3770 Jack Holden and Tom Harrison Itchenor 6 -13 8 14 pts
9th 3774 Jon Turner and Richard Parslow TBA SC 10 -15 7 17 pts
10th 3768 Ben Palmer and TBA HISC -17 8 9 17 pts

Scorpion Silver Scorpion OM - After 3 races
1st 2039 Peter Gray and Andy Davis Staunton Harold SC 1 -2 1 2 pts
2nd 2042 Andrew Mckee and Stephen Graham Dovestone SC 2 1 -3 3 pts
3rd 1981 Dave Elston and Liz Bowers Castle Cove -5 4 2 6 pts
4th 2023 Penny Jeffcoate and Hannah Edge Hollowell SC -4 3 4 7 pts
5th 2024 Barry Wolfanden and Linda Wolfanden Bough Beech 3 5 DNC 8 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here