Dinghy

RS Aero - UK Spring Championships at Burghfield

 
A foggy morning engulfed Burghfield as 34 RS Aero sailors arrived to compete for this year’s RS Aero UK Spring Champs.

As the wind was so light, a quick upgrade converted the five RS Aero 5 fleet to RS Aero 7s by the kind loan from other sailors who were using their RS Aero 9s - very flexible these Aero sailors.

Four races were completed for the two fleets.

In the Aero 9, Dave Lynall (Bowmoor SC) took pole position to lead all four races with great speed to win the 9 class over all. Second was Pete Barton and third Ben Rolfe.

In the Aero 7 rigs, Jonathan Bailey (Hunts SC) flew around the course with three 1sts to take the overall win from Ralph Nevile with third Chris Jones.

The prize giving had a wonderful spread to include prizes for the RS Aero UK Winter Championships and ten stage UK Winter Series, in addition to the RS Aero UK Spring Championships.

The prize draw for the ‘50% off’ voucher for a new sail was won by Noah Rees of Torpoint Mosquito in Cornwall.

RS Aero 7 - UK Spring Championships

1st 2874X Jonathan Bailey -- Hunts SC 1 -6 1 1 3 pts
2nd 1568X Ralph Nevile -- Frensham Pond SC -6 4 2 2 8 pts
3rd 1817 Chris Jones -- Sutton Bingham S C 2 1 6 -8 9 pts
4th 2325 Ned Stattersfield -- Wells-Next-The-Sea 3 -7 5 5 13 pts
5th 2599X Sammy Isaacs-Johnson -- Maidenhead SC -9 8 3 3 14 pts
6th 1589 Chris Harrup -- Burghfield SC 4 3 -14 10 17 pts
7th 1562 Toby Schofield -- Felpham SC -15 2 12 6 20 pts
8th 2293 Caroline Martin -- Lee on Solent SC 5 9 8 -18 22 pts
9th 2318 Karl Thorne -- Lymington Town SC 10 -11 7 7 24 pts
10th 1 Roger Bone -- Burghfield SC 16 5 4 -18 25 pts
11th 1009 Emily Watson -- Bowmoor SC 13 -16 9 4 26 pts
12th 2284X Alice Lucy -- Rutland SC 7 -13 10 12 29 pts
13th 2392 Phil Elford -- TBA SC 11 -12 11 9 31 pts
14th 2141 Stephen Sharp -- Seafarers/Reading SC 8 -14 13 13 34 pts
15th 1301 Emily Davis -- Great Moor SC 12 15 -16 11 38 pts
16th 1773 Rosemary Dillworth -- Bowmoor SC -17 10 15 14 39 pts
17th 2285 Roger Cowan -- Burghfield SC 14 -17 17 15 46 pts

RS Aero 9 - UK Spring Championships

1st 2459 Dave Lynall - - Bowmoor SC -1 1 1 1 3 pts
2nd 2549 Peter Barton - - Lymington Town SC -5 3 2 2 7 pts
3rd 2346 Ben Rolfe - - Burghfield SC 3 -4 3 3 9 pts
4th 1068 Charlie Sansom - - Bowmoor SC 2 -5 4 4 10 pts
5th 1566 Tim Hire - - Royal Lymington SC -11 2 10 5 17 pts
6th 1637 Greg Bartlett - - Starcross YC 4 6 -8 7 17 pts
7th 2427 Nigel Rolfe - - Burghfield SC 8 9 5 -12 22 pts
8th 1739 David Cherrill - - Broadwater SC -12 7 6 9 22 pts
9th 2074 Matt Evans - - Great Moor SC 6 -14 7 13 26 pts
10th 2502 Peter Chaplin - - Burghfield SC -13 11 9 6 26 pts
11th 1336 Joe Gallivan - - Spinnaker SC 7 12 -17 8 27 pts
12th 2204 Alan Markham - - Upper Thames SC 10 -16 11 10 31 pts
13th 7 Jake Bullock - - Burghfield SC -17 8 13 14 35 pts
14th 2114 Fernando Gamboa - - Lee Solent SC/ CDPA -16 10 14 11 35 pts
15th 1120 Jae Jones - - Spinnaker SC 9 -15 15 15 39 pts
16th 1298 Richard Watsham - - Starcross YC / RNSA 15 13 12 -18 40 pts
17th 2223 Mark Fox - - Stokes Bay SC 14 -17 16 16 46 pts

Category Winners
1st Youth, RS Aero 7 - Jonathan Bailey, Hunts SC
1st Youth, RS Aero 9 - Tim Hire, Royal Lymington YC
1st Lady - Caroline Martin, Lee on Solent SC
1st Master - Chris Jones, Sutton Bingham SC

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here