Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

RS200 UK National Championship - Leaders suffer on Day 3

 
While the medal potential competitors struggled, the performance potential competitors scored . . .

After two races Wednesday, Maria Stanley and Rob Henderson of Itchenor SC keep their lead, now reduced to two points ahead of Arthur Henderson and Sophie Heritage, also of Itchenor.

Edd Whitehead and Emma Clarke had the best day of the leading bunch, a 2 and 7 bringing them onto the podium in third place overall.

But the focus of the day was further down the leaderboard as first Oliver Turner and Sam Mottershead took a race win and followed it with a second place in race 6. Their first single figure results this week.

Pete Vincent and Victoria Upton were another team posting a single figure finish, third in race 5, but crashing back to 25th in race 6 and 23rd overall.

And then Tom and Lucy Hewitson, recovered from a 58 in the first race to win race 6, but finshed the day two places worse in 22nd overall.

RS200 - UK National Championship - Leaders after 6 races (115 entries)

1st 1642 Maria Stanley and Rob Henderson Itchenor SC 2 2 7 1 6 -16 - - 18 pts
2nd 629 Arthur Henderson and Sophie Heritage Itchenor SC 4 4 2 6 -35 4 - - 20 pts
3rd 1626 Edd Whitehead and Emma Clarke Parkstone YC 1 3 19 -23 2 7 - - 32 pts
4th 1682 Andrew Brown and Alex Sutcliffe Tynemouth SC 6 1 9 12 11 -13 - - 39 pts
5th 91 Jack Holden and Amelia Hewitson HSC/Itchenor 3 -26 17 8 10 3 - - 41 pts
6th 1570 Robbie King and Jamie Webb SC TBC 13 11 5 5 -56 12 - - 46 pts
7th 1447 Stephen Videlo and Maddie Harris Waldringfield SC 9 5 10 13 -41 18 - - 55 pts
8th 1362 Greg Hall and Honor Fell Itchenor SC 8 13 29 4 9 -43 - - 63 pts
9th 1562 Sam Whaley and Sophie Dawson Corinthian Otters DNF 14 6 27 21 11 - - 79 pts
10th 1621 Morgan Peach and Katie Davies Royal Torbay YC -29 18 23 10 7 21 - - 79 pts
11th 154 Dan Vickers and Georgie Vickers Parkstone YC 7 22 -62 15 22 17 - - 83 pts
12th 1568 Rhos Hawes and Izi Davies Itchenor SC -33 24 14 19 16 10 - - 83 pts
13th 1631 Martin Penty and Sam Waller Beaver SC 5 23 30 3 -42 23 - - 84 pts
14th 1331 Tom Ballantine and Maddy Anderson Salcombe YC 17 7 3 44 15 -56 - - 86 pts
15th 1659 David Jessop and Sophie Mear Grafham Water SC -42 21 8 2 26 30 - - 87 pts
16th 452 Crispin Beaumont and Freya Darnton Wessex SC 44 6 1 OCS 23 14 - - 88 pts
17th 1391 Tom Darling and Charlie Darling Hayling Island SC 10 9 12 -40 25 35 - - 91 pts
18th 1348 Elliott Wells and Ben Todd Hayling Island SC 11 19 22 39 -50 8 - - 99 pts
19th 1667 Oliver Turner and Sam Mottershead Starcross YC -55 49 33 16 1 2 - - 101 pts
20th 1436 Josh Flack and Paris Thomas Parkstone YC 15 8 -44 7 40 38 - - 108 pts
21st 1552 Owain Hughes and Poppy Husband Parkstone YC 14 57 -66 25 5 9 - - 110 pts
22nd 1633 Tom Hewitson and Lucy Hewitson Hayling Island SC 18 10 28 55 -58 1 - - 112 pts
23rd 1445 Pete Vincent and Victoria Upton Bristol Corinthain YC 20 32 -64 35 3 25 - - 115 pts
24th 1673 Harry Chatterton and Faye Chatterton Waldringfield SC -72 50 18 26 4 24 - - 122 pts
25th 1337 Scott Wallis and Emma Baker Lymington Town SC 19 17 -47 20 45 27 - - 128 pts
26th 1314 Nick Devereux and Sarah Jarman Budworth SC/UPSPC 36 37 15 11 36 -41 - - 135 pts
27th 1365 Jamie Harris and Bettine Harris Bristol Corinthain YC -77 27 40 36 12 20 - - 135 pts
28th 1179 Archie Penn and Rob Giardelli Waldringfield SC 21 36 13 24 -61 42 - - 136 pts
29th 985 Chay Taylor and Niamh Davies Burnham SC -63 28 59 9 30 22 - - 148 pts
30th 1634 Cam Stewart and Tom Harrison Hayling Island SC DSQ 20 4 28 78 36 - - 166 pts

Full Results available here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here