Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

Laser & Radial Masters - Day 1

 
Day 1 of the Laser Masters National Championships at Hayling Island SC.

Leading the Laser fleet is Mark Lyttle of Datchet SC with three race wins. While in the Radial fleet Ben Elvin of Stokes Bay SC matched him, also taking three race wins.

In the the Laser event, Lyttle leads by two points from Thomas Mueller of Germany with Nick Harrison of Stokes Bay SC in third place.

In the Radial, Elvin leads by three points from Ian Jones of Dovestone SC, with Andrew Byrne of King George SC in third place.

Laser Masters National Championship - after 3 races (61 entries)

1st GBR 211165 Mark Lyttle Datchet SC GM 1 1 1 3 pts
2nd GER 173330 Thomas w. MUELLER SCLM M 3 3 4 10 pts
3rd GBR 174621 Nick HARRISON Stokes Bay SC GM 2 6 5 13 pts
4th GBR 213699 Alan DAVIS Oxford SC GM 12 2 3 17 pts
5th GBR 195867 Tim LAW Salcombe YC GM 8 12 2 22 pts
6th GBR 210671 Tony WOODS Qmsc / Sbsc GM 14 7 8 29 pts
7th GBR 209121 Dave FREEMAN Queen Mary AM 9 14 7 30 pts
8th GBR 213145 Chris ELLYATT Queen Mary SC GM 15 8 11 34 pts
9th GBR 209122 Roger O'Gurman QMSC AM 11 15 10 36 pts
10th GBR 204644 Stuart HUDSON Keyhaven and Spinnaker M 10 4 23 37 pts
11th GBR 182979 Tim PEARSE Stokes Bay SC AM 19 9 9 37 pts
12th GBR 209265 Michael HICKS Queen Mary SC GGM 6 25 14 45 pts
13th GBR 154030 Chris WHALLEY Parkstone YC AM 17 13 16 46 pts
14th BEL 206433 Michel MAJON CN Altea M 25 10 15 50 pts
15th GBR 209000 Tim DICKINSON HISC GM 21 17 19 57 pts
16th GER 205207 Lutz HIRSCH M├╝hlenberger Segelc M 5 19 34 58 pts
17th GBR 213646 Gareth GREENFIELD Oxford SC M 7 37 18 62 pts
18th SUI 208305 Beat HEINZ Royal Varuna YC GM 22 16 25 63 pts
19th GBR 208270 Neil Davies Queen Mary AM 16 22 27 65 pts
20th SUI 207315 Markus OCHS WSV Doordrivjers GM 13 32 24 69 pts

Radial Masters National Championship - after 3 races (48 entries)

1st GBR 208663 Ben ELVIN Stokes Bay SC AM 1 1 1 3 pts
2nd GBR 213589 Ian JONES Dovestone SC M 4 5 3 12 pts
3rd IRL 212225 Andrew BYRNE King George AM 5 3 7 15 pts
4th GBR 204969 Roberta HARTLEY Parkstone YC M 3 9 4 16 pts
5th GBR 200510 Ian GREGORY Frensham Pond SC M 2 8 8 18 pts
6th GBR 162576 Terry SCUTCHER Shotleysc GM 6 7 5 18 pts
7th USA 213558 Andrew HOLDSWORTH ST. Francis YC M 14 4 2 20 pts
8th GBR 209412 Niall Peelo QMSC AM 10 2 10 22 pts
9th GBR 210848 Andrew HARTLEY Parkstone YC M 21 6 6 33 pts
10th GBR 204031 David CATTO Hunts SC M 8 10 15 33 pts
11th GBR 198605 Jimmy CARTER LSC GM 11 12 11 34 pts
12th IRL 206943 Sean CRAIG Rstgyc M 15 18 16 49 pts
13th GBR 213641 Rob CAGE Thames SC GM 7 14 30 51 pts
14th GBR 214300 Max HUNT Whitstable GM 28 15 9 52 pts
15th GBR 213052 David BINDING Weir Wood GGM 27 11 19 57 pts
16th GBR 203275 Ian ALDRIDGE Lancing AM 9 26 25 60 pts
17th GBR 177861 Alison STEVENS ASA AM 18 19 26 63 pts
18th GBR 212403 Ann KEATES Parkstone YC GM 13 20 32 65 pts
19th GBR 213093 Mike KINNEAR Grafham Water SC GGM 12 44 12 68 pts
20th GBR 197742 James Stewart Netley SC M 17 31 20 68 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here