Home >

Sailweb  RSS feed
Keelboat

Flying 15 Inlands to Vials and Turner

 
Graham Vials and Chris Turner won the Flying 15 Inland Championships at Grafham Water SC

Vials and Turner finished four points ahead of Brett and Ben Dingwall, with Greg Wells and Andrew Jameson in third place.

35 entries with very light and very shifty winds, with the final two races on the second day lost when the wind disappeared altogether.

Vials and Turner opened the racing with a win ahead of Wells and Jameson, then Simon Kneller and Dave Lucas took race 2 ahead of Ian Cadwallader and Steve Graham, with Wells and Jameson in third and looking well placed.

Vials and Turner then returned to the lead with a second win in race 3. This time ahead of Ian Pinnell and Jez White with Brett and Ben Dingwall taking third.

Vials and Turner had the championship tied-up and the final race was for second, which went to the Dingwalls, finishing in fifth place in race 4 which was won by Hamish Mackay and Andrew Lawson.

Flying 15 - 2018 Inland Championships
1st 4035 Graham Vials and Chris Turner LRSC 1 6 1 -11 8 pts
2nd 397 Brett Dingwall and Ben Dingwall Aldenham SC 4 -13 3 5 12 pts
3rd 4030 Greg Wells and Andrew Jameson Hayling Island SC 2 3 9 -15 14 pts
4th 4055 Ian Cadwallader and Steve Graham Chew Valley Lake 11 2 -19 2 15 pts
5th 4059 Hamish Mackay and Andrew Lawson TBA SC -14 12 4 1 17 pts
6th 3889 Pip Hudson and Mick Musgrove Broxbourne SC 3 -10 6 10 19 pts
7th 4002 Richard Lovering and Matt Alvarado HISC and WYC 7 4 -14 9 20 pts
8th 4021 Steve Goacher and Tim Harper RWYC 8 7 5 -19 20 pts
9th 3760 Jeremy Davy and Martin Huett Draycote Water SC 6 5 12 (36.0 RAF) 23 pts
10th 4060 Ian Pinnell and Jez White HISC -20 14 2 8 24 pts
11th 4033 Justin Waples and Jackie Mckellar RCYC -19 16 10 4 30 pts
12th 4024 Simon Kneller and Dave Lucas Grafham Water SC 9 1 -25 21 31 pts
13th 4005 Andy McKee and Richard Jones Llandudno SC 15 9 7 -18 31 pts
14th 3957 Charles Apthorp and Adrian Simpson HISC 12 8 13 -17 33 pts
15th 3641 Mike Preston and David Manifold B&FYC 5 18 11 -28 34 pts
16th 4052 David Tabb and Chewey Sherrell Parkstone YC 18 -24 15 3 36 pts
17th 3914 A Tattersall and R Popper PYC 10 15 -27 12 37 pts
18th 3953 Robert Hogben and Glyn Morgan Bewl Sailing Association 26 -28 8 6 40 pts
19th 4016 David Heron and Chris Ducker Royal Windermere YC 16 19 -24 7 42 pts
20th 4044 Simon Patterson and Simon Thompson Draycote Water SC 13 -31 18 14 45 pts
21st 4041 Bill Chard and Josh Preater Chew Valley Lake SC 17 11 21 -25 49 pts
22nd 3591 Mark Weston and Andy Weatherspoon West Riding 23 20 17 -27 60 pts
23rd 3902 Richard Hope and Mike Stenson Draycote Water SC 21 21 -31 20 62 pts
24th 3794 David Philpott and Pippa Grafham Water SC 24 -29 28 13 65 pts
25th 3517 Craig Robinson and Hannah Robinson Ullswater YC 22 27 16 -31 65 pts
26th 3827 Geoff Floyd and Colin Gilbert Grafham Water SC -29 23 22 22 67 pts
27th 3915 Desantoine and Papasokratis SNEH -27 26 26 16 68 pts
28th 3563 Alastair Stevenson and Jeremy Valentine Datchet Water SC -31 17 30 23 70 pts
29th 3936 Jeremy Arnold and Angus Wright Notts County SC 28 -30 20 24 72 pts
30th 3583 Mike Wilczynski and Jean Wilczynski RORC 30 22 -32 30 82 pts
31st 4042 Tim O'Brien and Colin Ferra Grafham Water SC 32 25 -33 26 83 pts
32nd 3849 Grafham Wadeley and Angela Tasker Grafham Water SC (36.0 DNC) 33 23 29 85 pts
33rd 3789 Allen Cave and Julian Clarke Grafham Water SC 25 32 29 (36.0 DNC) 86 pts
34th 3996 Mike Moore and Kayla Sheard Bassenthwaite (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 108 pts
34th 4012 Jonathan Knight and Trish Knight Grafham Water SC (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 108 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here