Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

RS Aero UK Nationals - Day 3 leaders

 
Day 3 of the RS Aero UK Nationals at South Caernarvonshire YC.

The leadership has become clear as three more races were completed Saturday.

Kate Sargent from Hill Head SC added a hat-trick of race wins to take a four point lead in the Aero 5 fleet.

Sam Whaley of Swanage SC jumps into the lead of the Aero 7 with a 1, 2, 2 scoreline and Steve Cockerill of Stokes Bay SC opens a four point lead in the Aero 9 after a 2, 1, 2 score.

RS Aero 5 - UK National Championship (4 entries)
1st 2130 Kate Sargent Hill Head SC 1 2 3 1 1 1 6 pts
2nd 2552 Sammy Isaacs-Johnson Maidenhead SC 2 1 2 2 3 3 10 pts
3rd 1717 Kate Brooks Winsford Flash SC 3 4 1 3 2 2 11 pts
4th 2100 Julie Willis Lymington Town SC 4 3 4 4 4 19 pts

RS Aero 7 - UK National Championship (41 entries)
1st 6 Sam Whaley Swanage SC 10 1 7 1 2 2 13 pts
2nd 2106 Roscoe Martin Ogston SC 2 21 2 4 4 9 21 pts
3rd 2392 Jack Hopkins Delph SC 8 20 10 2 3 3 26 pts
4th 2530 Noah Rees Torpoint Mosquito SC 7 3 4 13 12 4 30 pts
5th 2599 Ben Whaley Swanage SC 17 10 23 5 1 1 34 pts
6th 2204 Chris Rust Portsmouth SC 6 4 12 15 7 6 35 pts
7th 1844 Will Caiger Sevenoaks School 1 27 1 3 43 5 37 pts
8th 2053 Clive Goodwin Burghfield SC, Berkshire 3 15 6 11 6 11 37 pts
9th 5 Craig Williamson HISC and SHSC 11 2 8 7 14 24 42 pts
10th 1817 Chris Jones Sutton Bingham SC 14 8 3 9 15 27 49 pts
11th 1 Lina Lolk Pirita Svertpaadiklubi 15 6 26 6 16 13 56 pts
12th 3 Ants Haavel Pirita Svertpaadiklubi 13 43 17 14 8 7 59 pts
13th 1093 Cameron Smith Chelmarsh SC 25 11 11 8 13 17 60 pts
14th 2320 Sarah Cockerill Stokes Bay SC 16 12 38 10 9 15 62 pts
15th 1747 Andrew Cooney Broadwater SC 5 33 5 12 25 16 63 pts
16th 1739 David Cherrill Broadwater SC 20 7 9 24 20 12 68 pts
17th 2190 Alister Barker Ranelagh SC 9 24 14 26 5 20 72 pts
18th 1566 Tim Hire Royal Lymington YC 19 23 13 23 10 8 73 pts
19th 2572 Andy Hill Warsash SC 22 5 20 25 19 10 76 pts
20th 2288 Paul Gardner Stokes Bay SC 21 16 18 30 11 18 84 pts
21st 2350 Michael Saul Yorkshire Dales SC 4 29 35 18 17 19 87 pts
22nd 2553 Mark Riddington Emsworth Slipper SC 24 14 27 21 18 14 91 pts
23rd 1568 Caitlin Atkin Whitstable YC 18 17 19 16 24 22 92 pts
24th 2 Silvia Haavel Pirita Svertpaadiklubi 26 9 24 17 23 21 94 pts
25th 1089 Kent Martin Ogston SC 12 43 15 19 26 32 104 pts
26th 1589 Chris Harrup Burghfield SC 23 28 16 22 22 28 111 pts
27th 1581 Steve Stewart Yorkshire Dales SC 30 19 22 29 21 25 116 pts
28th 2196 Liz Potter West Kirby SC 27 30 25 20 27 23 122 pts
29th 2531 Chris Stanbrook Bala Lake SC 34 25 28 36 28 31 146 pts
30th 2169 Andrew Phillips Cardiff Bay YC 40 13 39 40 29 29 150 pts
31st 2581 Peter Craggs York RI Sailing Club 28 22 37 38 35 30 152 pts
32nd 2146 Nick Craven Yorkshire Dales SC 33 34 36 27 43 26 156 pts
33rd 1594 Julie Archer Ullswater YC 29 39 21 39 33 36 158 pts
34th 1264 Jackie Craven Yorkshire Dales SC 31 31 31 34 32 37 159 pts
35th 1261 Martin Roots Cardiff Bay YC 38 18 33 37 36 39 162 pts
36th 2285 Roger Cowan Burghfield SC 32 35 34 28 34 38 163 pts
37th 1897 Kenneth Fowler Highcliffe SC 37 37 30 33 30 33 163 pts
38th 2429 Robin Caiger Bough Beech SC 36 36 32 32 31 35 166 pts
39th 1543 Robin Pilcher Bartley SC 41 38 29 31 37 40 175 pts
40th 2225 John McKeown Lancing SC 39 32 44 35 38 34 178 pts
41st 1305 Ed Storey Yorkshire Dales SC 35 26 44 44 44 44 193 pts

RS Aero 9 - UK National Championship (22 entries)
1st 2319 Stephen Cockerill Stokes Bay SC 1 2 1 2 1 2 7 pts
2nd 2549 Peter Barton Lymington Town SC 3 1 4 4 2 1 11 pts
3rd 1232 Steve Norbury Warsash SC 2 8 2 1 8 7 20 pts
4th 1888 Chris Larr Northampton SC 4 6 3 8 7 6 26 pts
5th 2600 Greg Bartlett Starcross YC 5 7 7 6 4 4 26 pts
6th 2193 Ben Charnley Snettisham Beach SC 10 4 5 5 17 5 29 pts
7th 2551 Liam Willis Lymington Town SC 6 12 6 3 6 9 30 pts
8th 2427 Nigel Rolfe Lymington Town SC 9 14 9 9 5 3 35 pts
9th 1458 Rory Cohen Frampton-on-Severn SC 7 11 11 11 3 14 43 pts
10th 2028 Chris Jenkins Bowmoor SC 8 10 24 7 9 11 45 pts
11th 2155 Iain McGonigal East Lothian YC 11 5 24 10 15 10 51 pts
12th 2369 Tom Ehler Lymington Town SC 12 3 15 17 11 18 58 pts
13th 2550 Keith Willis Lymington Town SC 15 9 10 13 14 15 61 pts
14th 2093 Jim Hood Lymington Town SC 14 15 14 19 10 16 69 pts
15th 1921 Charles Clapham Chew Valley LSC 20 13 8 12 18 19 70 pts
16th 1336 Joe Gallivan Spinnaker SC 16 19 17 20 12 8 72 pts
17th 1171 Ffinlo Wright Isle of Man YC 18 16 12 14 13 20 73 pts
18th 1656 David Partridge Chelmarsh SC 17 18 18 15 16 12 78 pts
19th 1846 Steve Fraser East Lothian YC 19 17 13 18 21 13 80 pts
20th 4 Simon Barrington Weir Wood SC 13 21 16 16 19 17 81 pts
21st 1490 Graham Platt Highcliffe SC 21 20 19 21 22 21 102 pts
22nd 1457 Andrew Richards Royal Lymington YC 22 22 20 22 20 22 106 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here