Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

RS Aero UK Nationals - Day 2 comes good

 
Day 1 was a beach day, but day 2 was the real thing at Abersoch.

After two races for each of the fleets things are still settling -in, with no clear leaders.

Sammy Isaacs-Johnson and Kate Sargent lead the Aero 5, tied on three points. Noah Rees and Chris Rust lead the Aero 7, tied on 10 points and in the heavy weight (ish) Aero 9 fleet Steve Cockerill has a one point lead from Pete Barton.

In the Aero 7 neither of the two leaders managed to win a race, that honour went to Will Caiger in race 1 and Sam Whaley in race 2.

The scoring is wide in the 7, with Caiger getting a 27 in race 2, dropping him to 13th overall, and Whaley taking a tenth in the first race, placing third overall.

In the Aero 9 it is a closer contest with Cockerill winning the first race ahead of Steve Norbury, with Barton in third, and then Barton taking the second with Cockerill second and Tom Ehler third.

In the Aero 5, Isaacs-Johnson and Sargent matched score with a 1, 2, each.

RS Aero UK Nationals hosted by South Caernarvonshire YC.

RS Aero 5 - UK National Championship (4 entries)

1st 2552 Sammy Isaacs-Johnson - - Maidenhead SC 2 1 3 pts
2nd 2130 Kate Sargent - - Hill Head SC 1 2 3 pts
3rd 2100 Julie Willis - - Lymington Town SC 4 3 7 pts
4th 1717 Kate Brooks - - Winsford Flash SC 3 4 7 pts

RS Aero 7 - UK National Championship (41 entries)

1st 2530 Noah Rees - - Torpoint Mosquito SC 7 3 10 pts
2nd 2204 Chris Rust - - Portsmouth SC 6 4 10 pts
3rd 6 Sam Whaley - - Swanage SC 10 1 11 pts
4th 5 Craig Williamson - - Hayling Island SC and SHSC 11 2 13 pts
5th 2053 Clive Goodwin - - Burghfield SC, Berkshire 3 14 17 pts
6th 1 Lina Lolk - - Pirita Svertpaadiklubi 15 6 21 pts
7th 1817 Chris Jones - - Sutton Bingham SC 14 8 22 pts
8th 2106 Roscoe Martin - - Ogston SC 2 21 23 pts
9th 2599 Ben Whaley - - Swanage SC 17 9 26 pts
10th 2572 Andy Hill - - Warsash SC 22 5 27 pts
11th 1739 David Cherrill - - Broadwater SC 20 7 27 pts
12th 2320 Sarah Cockerill - - Stokes Bay SC 16 11 27 pts
13th 1844 Will Caiger - - Sevenoaks School 1 27 28 pts
14th 2392 Jack Hopkins - - Delph SC 8 20 28 pts
15th 2350 Michael Saul - - Yorkshire Dales SC 4 29 33 pts
16th 2190 Alister Barker - - Ranelagh SC 9 24 33 pts
17th 1568 Caitlin Atkin - - Whitstable YC 18 16 34 pts
18th 1093 Cameron Smith - - Chelmarsh SC 25 10 35 pts
19th 2288 Paul Gardner - - Stokes Bay SC 21 15 36 pts
20th 2553 Mark Riddington - - Emsworth Slipper SC 24 13 37 pts
21st 1747 Andrew Cooney - - Broadwater SC 5 33 38 pts
22nd 1566 Tim Hire - - Royal Lymington YC 19 23 42 pts
23rd 2 Silvia Haavel - - Pirita Svertpaadiklubi 26 18 44 pts
24th 1581 Steve Stewart - - Yorkshire Dales SC 30 19 49 pts
25th 2581 Peter Craggs - - York RI Sailing Club 28 22 50 pts
26th 1589 Chris Harrup - - Burghfield SC 23 28 51 pts
27th 2169 Andrew Phillips - - Cardiff Bay YC 40 12 52 pts
28th 1089 Kent Martin - - Ogston SC 12 43 55 pts
29th 1261 Martin Roots - - Cardiff Bay YC 38 17 55 pts
30th 3 Ants Haavel - - Pirita Svertpaadiklubi 13 43 56 pts
31st 2196 Liz Potter - - West Kirby SC 27 30 57 pts
32nd 2531 Chris Stanbrook - - Bala Lake SC 34 25 59 pts
33rd 1305 Ed Storey - - Yorkshire Dales SC 35 26 61 pts
34th 1264 Jackie Craven - - Yorkshire Dales SC 31 31 62 pts
35th 2285 Roger Cowan - - Burghfield SC 32 35 67 pts
36th 2146 Nick Craven - - Yorkshire Dales SC 33 34 67 pts
37th 1594 Julie Archer - - Ullswater YC 29 39 68 pts
38th 2225 John McKeown - - Lancing SC 39 32 71 pts
39th 2429 Robin Caiger - - Bough Beech SC 36 36 72 pts
40th 1897 Kenneth Fowler - - Highcliffe SC 37 37 74 pts
41st 1543 Robin Pilcher - - Bartley SC 41 38 79 pts

RS Aero 9 - UK National Championship (22 entries)

1st 2319 Stephen Cockerill - - Stokes Bay SC 1 2 3 pts
2nd 2549 Peter Barton - - Lymington Town SC 3 1 4 pts
3rd 1232 Steve Norbury - - Warsash SC 2 8 10 pts
4th 1888 Chris Larr - - Northampton SC 4 6 10 pts
5th 2600 Greg Bartlett - - Starcross YC 5 7 12 pts
6th 2193 Ben Charnley - - Snettisham Beach SC 10 4 14 pts
7th 2369 Tom Ehler - - Lymington Town SC 12 3 15 pts
8th 2155 Iain McGonigal - - East Lothian YC 11 5 16 pts
9th 2551 Liam Willis - - Lymington Town SC 6 12 18 pts
10th 1458 Rory Cohen - - Frampton-on-Severn SC 7 11 18 pts
11th 2028 Chris Jenkins - - Bowmoor SC 8 10 18 pts
12th 2427 Nigel Rolfe - - Lymington Town SC 9 14 23 pts
13th 2550 Keith Willis - - Lymington Town SC 15 9 24 pts
14th 2093 Jim Hood - - Lymington Town SC 14 15 29 pts
15th 1921 Charles Clapham - - Chew Valley LSC 20 13 33 pts
16th 4 Simon Barrington - - Weir Wood SC 13 21 34 pts
17th 1171 Ffinlo Wright - - Isle of Man YC 18 16 34 pts
18th 1336 Joe Gallivan - - Spinnaker SC 16 19 35 pts
19th 1656 David Partridge - - Chelmarsh SC 17 18 35 pts
20th 1846 Steve Fraser - - East Lothian YC 19 17 36 pts
21st 1490 Graham Platt - - Highcliffe SC 21 20 41 pts
22nd 1457 Andrew Richards - - Royal Lymington YC 22 22 44 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here