Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

505 Euro Cup is German clean-sweep

 
Despite attracting 55 entries for the International 505 Euro Cup series in Riva Del Garda, the one thing missing was some reliable wind.

Over the three days only one race was managed each day, resulting in a short seies of three races with Dr. Wolfgang Hunger and Julien Kleiner (7,1,2) of Germany taking overall victory

Hunger and Kleiner were tied on ten points with second placed Stefan Bohm and Gerald Roos (4,3,3) with Jan-Philipp Hofmann and Felix Brockerhoff (3,8,4)in third place - also both of Germany.

Best placed British crews were Ian Pinnel and Alex Davies (13,22,6) in 13th place, Martin Hodgson and Adrian Miles (38,6,7) 15th and Thomas Gillard and Harry Bridden (29,21,16) in 19th.

Fraglia Vela RivaAll-German podium in Garda - Click image for a larger image

International 505 Euro Cup - Lake Garda, Italy

1st GER 9152 Dr. Hunger Wolfgang, Kleiner Julien, PYC 7 1 2 10,0 pts
2nd GER 9185 Böhm Stefan, Roos Gerald, SCV 4 3 3 10,0 pts
3rd GER 9121 Hofmann Jan-Philipp, Brockerhoff Felix, Düsseldorfer YC e.V. 3 8 4 15,0 pts
4th USA 9084 Moore Tyler, Buttner Andrew, Hampton YC 6 2 9 17,0 pts
5th GER 9070 Koechlin Stefan, Achterberg Andreas, SVS 1 12 5 18,0 pts
6th GER 9198 Stückl Julian, Tellen Johannes, DTYC 2 9 11 22,0 pts
7th FRA 9175 BOITE PHILIPPE, FOUNTAINE Mathieu, CVSQ-SRR 12 16 1 29,0 pts
8th GER 9182 Holzapfel Alexander, Boeger Finn, Post-Sportverein Koblenz 8 10 12 30,0 pts
9th GER 9133 Achterberg Frieder, Stueckl Wolfgang, DTYC Deutscher Touring Yacht 5 17 15 37,0 pts
10th USA 9153 Hamlin Howard, Nelson Jeff, ABYC / NHYC 11 18 8 37,0 pts
11th AUS 9191 Higgins Malcolm, Johnston Nick, BSYC 9 20 10 39,0 pts
12th USA 9208 Conrads Ted, Haines Brian, St Francis Yacht Club 10 13 17 40,0 pts
13th GBR 9190 Pinnel Jan, Davies Alex, Hayling Island SC 13 22 6 41,0 pts
14th DEN 9181 Bojsen-Møller Jørgen, Bojsen-Møller Jacob, Hellerup Sejlklub 22 5 21 48,0 pts
15th GBR 8963 Hodgson Martin, Miles Adrian, Stone SC 38 6 7 51,0 pts
16th GER 9043 Sadler Mark, Hutton-Squire Richard, RCYC 26 14 14 54,0 pts
17th CAN 9207 Tennant Robert, Bourdow Steve, RVicYC 15 11 34 60,0 pts
18th DEN 9128 Buhl Henrik Buhl, Buhl Henrik Buhl, Hellerup Sejlklub 20 26 18 64,0 pts
19th GBR 9177 Gillard Thomas, Bridden Harry, Sheffield Viking SC 29 21 16 66,0 pts
20th SUI 9163 Stauffer Florian, Jacot Valery, CVN 17 25 26 68,0 pts
21st SUI 9147 Jacot Caroline, Jacot Philippe, CNB 19 42 13 74,0 pts
22nd GER 9101 Treichel Timon, Roos Morten, DYC-SVWD 25 29 20 74,0 pts
23rd GER 90 Birkner Nicola, Stenger Angela, VSaW 34 24 19 77,0 pts
24th AUS 9134 Quirk Michael, Payne Luke, RPEYC 18 4 bfd 79,0 pts
25th GER 8669 Hofmann Nils-Henning, Lenz Jan-Hendrik, DYC 28 28 23 79,0 pts
26th GER 9090 Kellner Christian, Schoeler Martin, HSC-DCS 16 7 bfd 80,0 pts
27th FIN 9193 Nieminen Jukka, Salonen Antti, SP 21 33 30 84,0 pts
28th GER 9169 Boeger Tim, Schoener Markus, HSC 14 15 bfd 86,0 pts
29th GBR 9126 Turnbull Stuart, Priddle Mike, Burton S C 36 30 24 90,0 pts
30th GER 9040 Dasenbrook Norbert, Meier Sven, KSW-SKBUe 35 19 37 91,0 pts
31st SUI 8961 Utiger Toni, Heilig Markus, CVE 23 43 31 97,0 pts
32nd GER 9113 Joseph Schütte, Karsten Stuempel, Hamburger SC 24 39 35 98,0 pts
33rd AUS 9204 Hansen Matt, Attwell Shane, Fremantle SC 40 37 22 99,0 pts
34th GER 9189 Schultz Hendrik, Zeiler Claudius, SCLW 33 34 33 100,0 pts
35th GBR 9136 Mears Stewart, Tucker Richard, RCYC 42 32 28 102,0 pts
36th GER 9130 Jungclaus Andreas, Kindermann Hannes, Hamburger SC - YCW 39 27 40 106,0 pts
37th GER 9122 Leonie Nikoloaus, Kilian Northoff, Bayerischer YC 27 23 bfd 107,0 pts
38th GER 9135 Biederer Jens, Wasilewski Thomas, HSC 49 35 27 111,0 pts
39th FRA 9086 NEIDHART Elisabeth, DE MONTEIL David, ycif 31 38 43 112,0 pts
40th GER 9171 Giesler Stefan, Böhm Frank, VSaW-SCV 30 ufd 29 116,0 pts
41st AUS 9071 Hyde Richaes, Gilbert Lindsay, Sandgate SC 47 31 38 116,0 pts
42nd GER 8862 Wisolek Robert, Pirker Clemens, SC Walchensee-SCLW 32 dnc 32 121,0 pts
43rd AUS 9028 Alexander Earle, McLean John, Darling Point SS 44 36 41 121,0 pts
44th GBR 9179 Owen Tudor, Bruton Tom, Whitstable yacht club 43 ufd 25 125,0 pts
45th GBR 8745 Pearson Christoper, Paul Von Grey, RTYC-PVGYC 37 47 42 126,0 pts
46th AUS 9110 Stowell Mark, Forbes Tony, Royal Freshwater Bay YC-Mazoe 45 41 44 130,0 pts
47th SUI 9060 Houriet Catherine, Donze Gil, CRG 41 46 46 133,0 pts
48th AUS 9205 Cronin Sam, Johnson David, Port Kembla S.C.-Balmoral S.C. 52 49 39 140,0 pts
49th GER 9195 Penno Dirk, Jägersberg Nikolas, DTYC 48 44 48 140,0 pts
50th GER 8929 Pell Roger, Mavrick Byron, Royal Freshwater YC - 51 45 45 141,0 pts
51st GER 9000 Pösch Thorsten, Lüther Moritz, Segelclub Salzgitter -GSC 46 40 bfd 143,0 pts
52nd GER 8672 Dirk Huetten, Guido Von Walter, SGR Riegsee-SCLW 50 48 50 148,0 pts
53rd GBR 9178 Simpson Jarrod, Murray Nick, Hayling island dns dnf 36 150,0 pts
54th GER 8990 Breitenfeldt Ralf, Von Puttkamer Thore, HSC 53 50 47 150,0 pts
55th GER 8998 Schneider Ingo, Hoering Sebastian, SCLW 55 51 49 155,0 pts
56th GBR 8867 Mcgale Patrick, NOLAN ANDREW, Queen Mary SC 54 dnc dns 168,0 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here