Home >

Sailweb  RSS feed
Keelboat

Goacher and Harper take Flying 15 Northern title

 
Steve Goacher and Tim Harper held off a strong challenge from Graham Vials and Chris Turner to take the Flying 15 Northern Championship, hosted by the Royal Windermere YC.Flying 15 at Royal Windermere YC

There was a top class, 48 strong entry for the championship, which was also the first qualifier for the 2019 World Championship at the National Yacht Club, Dun Laoghaire.

Goacher and Harper won the two opening races, but then had to defend against Vials and Turner, quickly getting back on the pace, who won races 3 and 4 to take it into the final race.

Greg Wells and Andrew Jackson won the fifth and final race with Vials and Turner finishing fourth, failing by two points to catch Goacher and Harper who took the championship.

In third place overall were Jeremy Davy and Martin Huett, with fourth David McKee and Mal Hartland, and in fifth Wells and Jackson.

Flying 15 - Northern Championship - Final after 5 races (48 entries)

1st 4021 Steve Goacher and Tim Harper R.W.Y.C. 1 1 2 3 -8 7 pts
2nd 4002 Graham Vials and Chris Turner DRSC/LRSC -4 3 1 1 4 9 pts
3rd 3760 Jeremy Davy and Martin Huett Draycote Water S.C. 2 4 8 2 -12 16 pts
4th 4005 David McKee and Mal Hartland Dovestone S.C. 5 -8 5 4 2 16 pts
5th 4030 Greg Wells and Andrew Jackson Hayling Island SC -18 6 7 5 1 19 pts
6th 4055 Ian Cadwallader and Ellie Deveraux Chew Valley 6 7 11 6 -14 30 pts
7th 4060 Ian Pinnell and TBA TBA SC 8 2 3 -35 20 33 pts
8th 4033 Andy Mckee and Richard Jones Dovestone S.C. 14 5 9 7 -49 35 pts
9th 4016 Dave Heron and Chris Ducker R.W.Y.C. 12 10 16 -28 3 41 pts
10th 4059 Hamish MacKay and Andrew Lawson Royal Thames 10 13 6 13 -49 42 pts
11th 4031 Nigel Tullett and Graham Tullety R.W.Y.C. 13 11 -14 9 9 42 pts
12th 3954 John Hanson and Helen Selden Datched S.C. 7 -26 4 10 25 46 pts
13th 4004 Charles Althrop and Alan Green Hayling Island SC 9 -33 17 11 11 48 pts
14th 4044 Simon Patterson and Simon Thompson Draycote Water S.C. 3 9 13 26 -27 51 pts
15th 3641 Mike Preston and David Manifold Blackpool & Fleetwood Y.C. 17 20 -23 17 5 59 pts
16th 3520 Neil Currie and Rory Yardley Bassenthwaite S.C. 23 18 -24 15 6 62 pts
17th 3573 John Atkinson and Elizabeth Moreton R.W.Y.C. -24 16 10 23 13 62 pts
18th 3591 Mark Weston and Andy Weatherspoon West Riding Y.C. 11 14 21 20 -49 66 pts
19th 4017 Phil Snewin and Ros Coleman R.W.Y.C. 26 19 -28 16 7 68 pts
20th 3902 Richard Hope and Mike Stenson Draycote Water S.C. 20 15 -31 18 16 69 pts

Full results here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here