Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

Solo Spring Championship at Draycote Water

 
The Solo Spring Championship was a one day event, hosted by Draycote Water SC, and featured light wind conditions that made low scores hard to come-by and harder to repeat.Overall Ian Walters from Grafham Water SC managed a 2, 1 score with an OCS discard to take the Spring title, ahead of Pete Mitchell of Warsash SC counting a a 7, 1, with an 8 discard.

In third place was Michael Sims of Carsingon SC (5,3,OCS) on equal points with Mitchell, and in fourth James Boyce of Papercourt SC (4,5,6).

The first race was a win for Brightlingsea's John Ball ahead of Walters and Richard Pepperdine, with Boyce in fourth.

The second race went to Walters with John Webster taking second place, Sims in third place, and Ewan Birkin-Walls fourth.

Going into the final race Walters had a 2 - 1 in the bank, while Mitchell had an 8 and 7 at this point, Sims a 5, 3, and Boyce a 4, 5. Their were others with one good score hoping to addd to it.

As it was, race 3 started with 14 OCS, including Walters and Sims, and hopefuls such as Birkin-Walls and Pepperdine.

John Ball had an earlier race win, so was in with a chance of glory, but it was not to be.

Pete Mitchell took the slow-motion win ahead of Ian Hopwood and Philip Barnes, to claim second overall, with the title going to Walters and third spot on the podium to Sims.

Note: The National Solo UK Championships are at Hayling Island SC this year. On-line Entry is open and available here

Solo Spring Championships - Final (54 Entries)

1st 5586 Ian Walters Grafham Water SC 2 1 (OCS) 3 pts
2nd 5790 Peter Mitchell Warsash SC -8 7 1 8 pts
3rd 5722 Michael Sims Carsingon SC 5 3 (OCS) 8 pts
4th 56 James Boyce Papercourt SC 4 5 -6 9 pts
5th 5318 Bob Suggitt Barnt Green SC -18 6 4 10 pts
6th 5613 Stuart Gibson Clyde Cruising -31 10 5 15 pts
7th 5782 Nigel Davies Draycote Water SC 7 8 -10 15 pts
8th 5703 John Ball Brightlingsea SC 1 -19 16 17 pts
9th 5736 Ian Carpenter Northampton SC -49 9 8 17 pts
10th 5784 Lawrence Creaser Hayling Island SC -22 11 7 18 pts
11th 5723 Alan Bishop Girton 11 -13 9 20 pts
12th 5705 Tom Lonsdale West Oxfordshire SC 9 -14 11 20 pts
13th 5695 Ian Ingram Earlswood Lakes 6 -29 15 21 pts
14th 5685 Philip Barnes Budworth SC 24 -28 3 27 pts
15th 5775 R Lonsdale West Oxfordshire SC 15 12 -25 27 pts
16th 5655 John Webster Carsingon SC -38 2 27 29 pts
17th 5730 Vince Horey King George -32 17 12 29 pts
18th 5561 Tim Lewis RYA -20 16 13 29 pts
19th 5130 Mark Lee Weymouth SC 10 20 (DNC) 30 pts
20th 5738 Ewan Birkin-Walls Grafham Water SC 27 4 (OCS) 31 pts
21st 5670 Nigel Thomas TBA SC -35 15 18 33 pts
22nd 5246 Richard Pepperdine Staunton Harold 3 31 (OCS) 34 pts
23rd 5683 Jamie Holmes Spinnaker 13 -26 23 36 pts
24th 5645 Ian Hopwood Nantwich -50 35 2 37 pts
25th 5754 Andrew Fox Leigh Lawton 16 -46 21 37 pts
26th 5666 Andrew Boyce Papercourt SC 17 24 (DNC) 41 pts
27th 5796 Andy Hyland Lymington Town SC -30 22 19 41 pts
28th 5138 Patrick Overs Paxton Lakes SC 28 -41 17 45 pts
29th 5322 Ian Capener Bartley SC 19 -37 26 45 pts
30th 5469 Guy Lonsdale South Cerney SC 12 36 (OCS) 48 pts
31st 5737 Oliver Davenport Northampton SC (OCS) 34 14 48 pts
32nd 5647 Rob Yearsley Olton Mere SC -40 18 34 52 pts
33rd 5721 Graham Wilson Northampton SC -33 21 31 52 pts
34th 5597 Jonny Wells Essex YC -42 23 29 52 pts
35th 6000 Doug Latta Hayling Island SC 23 30 (OCS) 53 pts
36th 5751 Andrew Smith Draycote Water 36 -42 20 56 pts
37th 5786 John Steels Starcross YC -34 32 24 56 pts
38th 5393 Simon Derham Littleton SC -44 25 32 57 pts
39th 5778 Shaun Welsh Lymington Town SC -45 27 30 57 pts
40th 5777 Chris Brown TBA SC 14 44 (OCS) 58 pts
41st 5750 David Mitchell Warsash 21 39 (OCS) 60 pts
42nd 5282 Rob Bellfield Itchenor SC 26 38 (OCS) 64 pts
43rd 5688 Mat Newton-Sherlock Barnt Green -48 45 22 67 pts
44th 5776 Tim Wade Spinnaker 25 43 (OCS) 68 pts
45th 5547 Peter Warne Northampton SC -47 40 28 68 pts
46th 5321 David Scott Northampton SC 39 33 (OCS) 72 pts
47th 5694 Seth Turner Draycote Water 29 48 (OCS) 77 pts
48th 5554 Richard Hudson Bough Beech SC (OCS) 49 33 82 pts
49th 4517 Patrick Burns RYA 37 53 (DNC) 90 pts
50th 5352 Mike Wilkie Desborough SC 41 50 (DNC) 91 pts
51st 5602 Keith Milroy St Mary's Loch 43 51 (DNC) 94 pts
52nd 5548 Neil Pitcher Northampton SC 46 52 (OCS) 98 pts
53rd 3587 Alan Roberts Leigh-on-Sea SC (OCS) 47 DNC 102 pts
54th 5387 Paul Williams Spinnaker (OCS) DNC OCS 110 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here