Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy

Wayfarer and Flying 15 Opens at Datchet Water SC

 
Datchet Water SC hosted two class Open Meetings over the weekend of the 7/8 April, for the UK Wayfarer Inland Championship and the Flying 15 Mercedes Trophy.

Winners of the Wayfarer Inland Championship were Michael McNamara and Simon Townsend, counting two race wins from the three races completed.

Runners-up were Andrew and Tom Wilson (1,2) and completing the podium were Guy Marks and Mel Titmuss (2,2).

Winners of the Flying Fifteen Mercedes Trophy were Simon Kneller and Dave Lucas with a 1,1,2 scoreline.

They finished ahead of Charles Apthorp and Allan Green (2,1,3) and Brett Dingwall and Tim Scarsmark (2,4,6).

Flying Fifteen Mercedes Trophy (14 entries)

1st 4024 Simon Kneller and Dave Lucas GWSE 1 1 -2 2 pts
2nd 3957 Charles Apthorp and Allan Green DWSC 2 -5 1 3 pts
3rd 3875 Brett Dingwall and Tim Scarsmark Aldenham SC -4 2 4 6 pts
4th 4055 Ian Cadwallader and Ellie Devereux Chew Valley 3 -4 3 6 pts
5th 4052 David Tadd and Chewey Sherrell TBA SC (15.0 DNC) 3 8 11 pts
6th 4041 Bill Chard and Amy Chard TBA SC 5 -7 6 11 pts
7th 3954 John Hanson and Helen Selden DWSC 6 6 -7 12 pts
8th 3391 Mark Weston and Andy Weatherspoon West Riding -11 8 5 13 pts
9th 4027 Mike Clapp and Peter Morris DWSC 7 (15.0 DNC) 10 17 pts
10th 3563 Alastair Stevenson and Jeremy Valentine DWSC 8 10 -11 18 pts
11th 3904 Mervyn Wright and Howard Shawyer DWSC -9 9 9 18 pts
12th 3583 Mike Wilczynski and Jean Wilczynski RORC 10 11 -12 21 pts
13th 3316 John Christensen and Jonathan Baggott DWSC 12 12 -13 24 pts
14th 3888 Mike Firth and Allison ? DWSC (15.0 DNC) 13 15.0 DNC 28 pts

Craftinsure Wayfarer Inland Championship (19 entries)

1st 10648 Michael McNamara and Simon Townsend TBA SC 1 -3 1 2 pts
2nd 11093 Andrew Wilson and Tom Wilson Datchet Water SC -3 1 2 3 pts
3rd 11050 Guy Marks and Mel Titmus Bough Beech SC 2 2 -3 4 pts
4th 11226 Len Jones and Peter Mitchell/Jamie Lea Medway YC (DNF) 4 7 11 pts
5th 11012 Tim Townsend and Jacqueline Townsend Medway YC 5 -6 6 11 pts
6th 10974 Richard Stone and Catherine Gore Medway YC -12 7 5 12 pts
7th 11170 Brian Lamb and Sam Pygall Wilsonian SC 7 5 -13 12 pts
8th 10710 Adam Wickenden and Stuart Hall Silver Wing SC -13 9 4 13 pts
9th 11189 Nigel O'Donnell and Michael O'Donnell Swarkestone SC 4 -12 11 15 pts
10th 10686 Brian McKenzie and Liz McKenzie Medway YC 6 10 -12 16 pts
11th 10921 Tony Cooper and George Datchet Water SC -9 8 9 17 pts
12th 10688 Bill Whitney and Lisa Whitney Shoreham SC 10 -13 8 18 pts
13th 10994 Neil Fletcher and Sarah Northey TBA SC 8 -11 10 18 pts
14th 9416 Scott Hamilton and Bob Maddox Datchet SC 11 15 -16 26 pts
15th 11183 Mike Weighill and Carl Martin Swarkestone SC 14 -16 14 28 pts
16th 10828 Derek Lambert and Oliver Lanson-Gore Datchet SC (DNS) 14 15 29 pts
17th 11129 Paul Hughes and Tracey Villa TBA SC 15 -17 17 32 pts
18th 1 Simon Etter and Sue Risbridger Datchet Water SC 16 -18 18 34 pts
19th 8454 Laura Hodges and Matthew Hodges Datchet Water SC 17 -19 19 36 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here