Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

RS Aero UK Nationals - Final day blast at Hayling Island

Final day of the RS Aero UK National Championships at Hayling Island and with a strong wind/tide combination forecast the racing was moved inside Chichester Harbour.

Click image for a larger image

Just two races were possible for each of the Aero fleets and they did not throw up any major last minute suprises.

In the big rig Aero 9 fleet Pete Barton from Lymington Town finished with a double-first to take the title. In second was Chris Larr (2,2) and third Phil McCoy (4,5).

Leader of the Aero 7 fleet, Sam Whaley of Swanage SC also added back to back wins to confirm title. Second was brother Ben (2,2) and third Kristo Ounap (7,19) from Estonia.

And finally in the Aero 5 fleet Liina Kolk of Pirita Svertpaadiklubi, Estonia, returned to the front with tew race wins to take the title. In second was Andrew Frost (5,3) and third Kate Sargent (24,4).

RS Aero 9 - 2017 Magic Marine National Championship (16 entries)

1st 2093 Peter Barton - - Lymington Town SC 10 pts
2nd 1888 Chris Larr - - Northampton SC 13 pts
3rd 1411 Phil McCoy - - ESSC 20 pts
4th 2193 Ben Charnley - - Ouse SC 26 pts
5th 1637 Greg Bartlett - - Starcross YC 44 pts
6th 2148 Gareth Griffiths - - Island Barn SC 46 pts
7th 1551 Liam Willis - - Lymington Town SC 47 pts
8th 1489 Toby Freeland - - Downs SC 48 pts
9th 1171 Ffinlo Wright - - Isle of Man YC 56 pts
10th 1744 Matt Thursfield - - Chelmarsh SC 60 pts
11th 2368 Jim Hood - - Lymington Town SC 68 pts
12th 2001 Keith Willis - - Lymington Town SC 79 pts
13th 1184 Robert Freeland - - Downs SC 87 pts
14th 1231 Tim Bilbrough - - Hayling Island SC 94 pts
15th 2074 Matt Evans - - Great Moor SC 95 pts
16th 1024 Jason Hardman - - Hayling Island SC 99 pts
17th 1818 Lester Korzilius - - Emsworth SC 108 pts
18th 1463 Paul Wright-Anderson - - Island Barn SC 113 pts
19th 1455 Tom Dobbs - - Chichester YC 133 pts

RS Aero 7 - 2017 Magic Marine National Championship (72 entries)

1st 2204 Sam Whaley - - Swanage SC 6 pts
2nd 2386 Ben Whaley - - Swanage SC 11 pts
3rd 2321 Kristo Ounap - - Pirita Svertpaadiklubi 18 pts
4th 2319 Stephen Cockerill - - Stokes Bay SC 25 pts
5th 1232 Steve Norbury - - Warsash SC 34 pts
6th 1332 Nick Robins - - Hayling Island SC 45 pts
7th 2346 Ben Rolfe - - Burghfield SC/ RS Sailing 47 pts
8th 2367 Ants Haavel - - Pirita Svertpaadiklubi 48 pts
9th 12 Billy Vennis-Ozanne - - Hayling Island SC 52 pts
10th 1817 Chris Jones - - Sutton Bingham SC 68 pts
11th 2028 Chris Jenkins - - Bowmoor SC 68 pts
12th 1211 James Eales - - Lymington Town SC 74 pts
13th 1172 David Batchelor - - Isle of Man YC 78 pts
14th 2155 Iain McGonigal - - East Lothian YC 84 pts
15th 1819 Mark Riddington - - Emsworth Slipper SC 85 pts
16th 1566 Tim Hire - - Royal Lymington YC 99 pts
17th 2131 Greg Kelly - - Isle of Man YC 101 pts
18th 2161 Paul Robson - - Claires Court 107 pts
19th 1230 Noah Rees - - Torpoint Mosquito SC 108 pts
20th 2101 Chris Hobday - - Gurnard SC 109 pts
21st 1331 Rory Cohen - - Frampton on Severn SC 112 pts
22nd 2058 Duncan De Boltz - - Thorpe Bay YC 118 pts
23rd 2318 Karl Thorne - - Lymington Town SC 124 pts
24th 1792 Andy Hill - - Hayling Island SC 128 pts
25th 2320 Sarah Cockerill - - Stokes Bay SC 130 pts
26th 1581 Steve Stewart - - Yorkshire Dales SC 131 pts
27th 2157 Nigel Rolfe - - Burghfield SC 132 pts
28th 2390 Matt Hill - - Claires Court 140 pts
29th 2162 Peter Chaplin - - Burghfield SC 147 pts
30th 2053 Clive Goodwin - - Burghfield SC 150 pts
31st 1843 Rachael Jenkins - - Bowmoor SC 154 pts
32nd 1715 Jane Peckham - - Gurnard SC 155 pts
33rd 2288 Paul Gardner - - Stokes Bay SC 161 pts
34th 2384 Jake Hardman - - Hayling Island SC 175 pts
35th 1183 George Catchpole - - Waveney and Oulton YC 178 pts
36th 1108 Charlie Pearce - - Dabchicks SC 191 pts
37th 1568 Caitlin Atkin - - Whitstable YC 194 pts
38th 1031 Arthur Goldsmith - - Hayling Island SC 197 pts
39th 2146 Nick Craven - - Yorkshire Dales SC 200 pts
40th 1809 Paul Lingham - - Salcombe YC 203 pts
41st 2287 Sarah Smith - - Hayling Island SC 210 pts
42nd 2322 Mark Stokes - - Hayling Island SC 233 pts
43rd 1509 Peter Craggs - - York RI SC 239 pts
44th 2057 Simon Hill - - Hayling Island SC 241 pts
45th 2173 Arnaud Bouchez - - Club Nautique de Wimereux 247 pts
46th 2387 Chris Nash - - Claires Court 249 pts
47th 1305 Ed Storey - - Yorkshire Dales SC 250 pts
48th 2196 Liz Potter - - West Kirby SC 252 pts
49th 1815 Fraser Elms - - Hayling Island SC 261 pts
50th 1135 Phil White - - Frampton on Severn SC 278 pts
51st 1261 Martin Roots - - Cardiff Bay YC 281 pts
52nd 2074 Matt Evans - - Great Moor SC 285 pts
53rd 1844 Robin Caiger - - Bough Beech SC 285 pts
54th 1060 Mike Linney - - Chichester YC 294 pts
55th 2223 Mark Fox - - Stokes Bay SC 307 pts
56th 1264 Jackie Craven - - Yorkshire Dales SC 312 pts
57th 2113 Christopher Smith - - Island Barn SC 313 pts
58th 1594 Julie Archer - - Ullswater YC 317 pts
59th 2055 Chris Woolley - - Combs SC 321 pts
60th 1777 Catherine Hemsley - - Felpham SC 321 pts
61st 2389 James Munn - - Weston SC 348 pts
62nd 2225 John McKeown - - Lancing SC 348 pts
63rd 1463 Paul Wright-Anderson - - Island Barn SC 352 pts
64th 1543 Robin Pilcher - - Bartley SC 364 pts
65th 1044 Lucy Tardrew - - Hayling Island SC 366 pts
66th 1002 David Cherrill - - Broadwater SC 368 pts
67th 2270 Andrew Petter - - Littleton SC 380 pts
68th 1818 Lester Korzilius - - TBA 383 pts
69th 2114 Fernando Gamboa - - Lee on Solent SC/ CDPA 384 pts
70th 1747 Andrew Cooney - - TBA 397 pts
71st 1455 Tom Dobbs - - Chichester YC 426 pts
72nd 2149 Michael Yates - - Weston SC 440 pts
73rd 1024 Jason Hardman - - Hayling Island SC 456 pts
73rd 1723 Marcus Walther - - DSCL Frankfurt 456 pts
73rd 1176 Andrew Williams - - Mudeford SC 456 pts

RS Aero 5 - 2017 Magic Marine National Championship (22 entries)

1st 2369 Liina Kolk - - Pirita Svertpaadiklubi /Saaremaa MS 10 pts
2nd 1312 Andrew Frost - - Sutton Bingham SC 16 pts
3rd 2130 Kate Sargent - - Lee on Solent SC 17 pts
4th 9 Sander Puppart - - Pirita Svertpaadiklubi 19 pts
5th 1685 Lucy Greenwood - - Oxford SC 22 pts
6th 117 Ben Batchelor - - Isle of Man YC 24 pts
7th 1795 Sammy Isaacs-Johnson - - Claires Court 34 pts
8th 1099 Ralph Nevile - - Frensham Pond SC 46 pts
9th 2152 Sam Schofield - - Spinnaker SC 58 pts
10th 1030 Hilary Baker - - Hayling Island SC 59 pts
11th 1178 Cathy Bartram - - Chew Valley LSC 64 pts
12th 2293 Caroline Martin - - Lee on Solent SC 69 pts
13th 1044 George Tardrew - - Hayling Island SC 74 pts
14th 1964 Alice Lucy - - Rutland SC 80 pts
15th 2100 Julie Willis - - Lymington Town SC 83 pts
16th 1181 Roger Belton - - Felpham SC 84 pts
17th 1296 Maggie Dunn - - Lyme Regis SC 86 pts
18th 1301 Emily Davis - - Great Moor SC 87 pts
19th 1017 Janet Schofield - - Spinnaker SC 89 pts
20th 1402 William Homewood - - Lymington Town SC 89 pts
21st 11 Emily Roots - - Cardiff Bay YC 110 pts
22nd 3 Arnaud Bouchez - - TBA 113 pts
23rd 1108 Charlie Pearce - - Dabchicks SC 131 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here

Gerald New - Sailweb
3 September 2017 14:53 GMT


Latest






















UK Hosted