Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

Cadet Worlds - Argentina and Ukraine take day 1 lead

Teo and Ana Zecchin of Argentina top the Cadet World Championship leaderboard after three races on Day 1.

Click image for a larger image

Teo and Ana Zecchin (3,7,2) lead but are tied on 12 points with Veronika Pushchynska and Mariia Ponoma (6,2,4) of the Ukraine. In third place are Aussies Jacob Mcconaghy and Sam Hooper (1,10,5).

The first race on the opening day went to Australia's Jacob Mcconaghy and Sam Hooper, ahead of Julia Hoscilowicz and Julia Kundzicz of Poland, with Teo and Ana Zecchin third.

Race 2 went to Victor De Ripainsel and Kobe Stroobandt of Belgium with second Veronika Pushchynska and Mariia Ponomarenko. Third were Piotr LeymaNczyk and Julia Mielewczyk of Poland.

In the final race of the day Argentina's Santiago Plantie and Matias Finsterbusch won ahead of Teo and Ana Zecchin with Ripainsel and Stroobandt third.

Best placed GBR competitor's are Hattie and Hamish Collingridge (18,4,16) in seventh place.

Cadet World Championship - Leading positions after 3 races (64 entries)

1st ARG 9723 Teo Zecchin, Ana Zecchin 3 7 2 12,0 pts
2nd UKR 9802 Veronika Pushchynska, Mariia Ponomarenko 6 2 4 12,0 pts
3rd AUS 9747 Jacob Mcconaghy, Sam Hooper 1 10 5 16,0 pts
4th BEL 8404 Victor De Ripainsel, Kobe Stroobandt 13 1 3 17,0 pts
5th AUS 9562 Charlie Goodfellow, Lawrence Jeffs 4 5 15 24,0 pts
6th ARG 9725 Mateo Ignacio Ronchi, Valentino Lancon Petrasso 11 9 13 33,0 pts
7th GBR 9877 Hattie Collingridge, Hamish Collingridge 18 4 16 38,0 pts
8th GBR 10002 Megan Ferguson, Ollie Mears 10 6 27 43,0 pts
9th NED 9149 Ted Huuskes, Sjuul Huuskes 8 20 18 46,0 pts
10th ARG 9727 Martina Leticia Rodriguez, Martn Daz Tamayo 24 17 8 49,0 pts
11th AUS 9824 Brooke Gaffney, Darcy Conry 14 8 28 50,0 pts
12th POL 9803 PaweL Grabowski, Krystian Krysiak 5 24 23 52,0 pts
13th POL 9461 Eryk Martynko, Kinga Martynko 15 23 14 52,0 pts
14th RUS 9739 Mikhail Evtikhov, Anastasiia Evtikhova 9 38 6 53,0 pts
15th BEL 8522 Jeroen Vangeneugden, Erazem Perko 21 16 17 54,0 pts
16th CZE 9774 Zuzana Vychov, Magdalena Hol 7 25 24 56,0 pts
17th ARG 9729 Santiago Plantie, Matias Finsterbusch 20 37 1 58,0 pts
18th AUS 9922 Matilda Davis, Will Shepard 17 34 7 58,0 pts
19th POL 9755 Julia Hoscilowicz, Julia Kundzicz 2 36 25 63,0 pts
20th NED 9137 Alexander Braat, Lieve Klein 27 28 11 66,0 pts

Full Results Here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here

Gerald New - Sailweb
7 August 2017 8:38 GMT


Latest






















UK Hosted