Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

National 18 Championship - Classic and Ultra Leaders on Form

Returning after the lay-day, two more races were completed for both National 18 Championship fleets with strong winds in CHichester Harbour.

National 18 Ultra fleet - Click image for a larger image

In the Ultra fleet, Ireland's Nick Walsh, Ed Rice and Rob Brownlow take a seven point lead after winning both races.

In the first race they won ahead of Colin Chapman, Morgan O'Sullivan and Ronan Walsh, with Stuart Urquhart, Richard Urquhart and Martin Cruden taking third.

In the second race Stuart Urquhart finished second and in third were Tom Dwyer, Peter O'Donovan and Charlie Maloney.

Overall going into the final day, Nick Walsh has a seven point lead from Ewen Barry, Stanley Browne and Dion Barrett with Tom Dwyer another five points back in third.

National 18 Classic fleet - Click image for a larger image

In Fleet 2 for Classic and Penultimate boats, Tom Reid, Nick Philips and Richard Stirrup also won their two races and now lead by six points.

Brian Hoolahan, Tim Reynolds and Andrew Young are second overall after finihing second in both races.

Paddy Mirams, Richard Watney and Mags Watney keep third overall despite not being able to complete today's races.

Frank McCormack, Michael Camps and Keith Bradley took third in race 7 and Paul Kameen, Laura Kameen and Karen Philips were third in race 8.

National 18 Championships - Fleet 1 Ultra after 8 races

1st IRL 405 Nick Walsh Royal Cork YC 2 -5 2 3 2 3 1 1 19 14 pts
2nd IRL 414 Ewen Barry MBSC/ RCYC -7 2 5 2 1 2 5 4 28 21 pts
3rd IRL 402 Tom Dwyer Royal Cork YC 1 -6 4 1 6 5 6 3 32 26 pts
4th IRL 418 Charles Dwyer Royal Cork YC 3 1 6 6 5 1 4 -7 33 26 pts
5th GBR 407 Stuart Urquhart Royal Findhorn YC 9 4 1 4 3 (15.0 DSQ) 3 2 41 26 pts
6th IRL 404 Colin Chapman Royal Cork YC 6 3 3 -8 4 4 2 6 36 28 pts
7th GBR 420 David Hall Blackwater SC 4 9 7 5 8 6 8 (15.0 DNC) 62 47 pts
8th GBR 406 jessica Berney Datchet Water SC 5 8 8 -11 11 8 7 5 63 52 pts
9th GBR 401 Oliver Houseman Tamesis Club 8 7 9 13 12 9 (15.0 DNC) 15.0 DNC 88 73 pts
10th GBR 412 David Downs TBA (15.0 DNC) 15.0 DNF 10 14 10 10 9 15.0 DNC 98 83 pts
11th GBR 403 Greg Lamb HISC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7 7 15.0 DNF 10 15.0 DNC 99 84 pts
12th GBR 413 Kevin Davidson Royal Findhorn YC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 9 9 7 15.0 DNC 15.0 DNC 100 85 pts
13th GBR 400 Matthew Jones Tamesis Club (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 12 13 11 15.0 DNF 15.0 DNC 111 96 pts
14th IRL 419 Dave Clancy Royal Cork YC (15.0 DNF) 15.0 DNC 15.0 DNC 10 14 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 114 99 pts

National 18 Championships - Fleet 2 Classic/Penultimate after 8 races

1st Classic 133 Tom Reid Bosham SC 1 1 1 1 (9.0 UFD) 2 1 1 17 8 pts
2nd Classic 368 Brian Hoolahan Bosham SC 2 2 3 -4 2 1 2 2 18 14 pts
3rd Classic 225 Paddy Mirams Bosham SC 3 3 2 2 1 3 (9.0 DNF) 9.0 DNC 32 23 pts
4th Classic 316 Matthew Gray Bosham SC 4 5 4 3 3 4 4 (9.0 DNC) 36 27 pts
5th Classic 98 Paul Kameen Bosham SC 5 4 5 6 (9.0 UFD) 5 9.0 DNC 3 46 37 pts
6th Classic 9 Frank McCormack Bosham SC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 8 5 7 3 9.0 DNC 59 50 pts
7th Penultimate 346 Trevor Chanter Bough Beech SC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 7 4 6 9.0 DNC 9.0 DNC 62 53 pts
8th Penultimate 266 Charles Fox Tamesis Club (9.0 DNF) 9.0 DNC 9.0 DNC 5 9.0 DNF 9.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 68 59 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here

Gerald New - Sailweb
27 July 2017 17:21 GMT


Latest






















UK Hosted