Home >

Sailweb  RSS feed
Olympic
 

Sailing World Cup - Miami Day 2

Dylan Fletcher and Stuart Bithell in the 49er were the stand-out pair for Britain on day 2 of the Sailing World Cup in Miami.

Dylan Fletcher and Stuart Bithell - Click image for a larger image

In the 49er Fletcher and Bithell wasted no time in taking control of the series. A second in race 4 behind Diego Botin and Iago Lopez (ESP), was quickly followed by back to back wins to put them nine points clear of Carl Sylvan and Marcus Anjemark (SWE).

Tom Phipps and Nicola Boniface made the most of their two races in the Nacra17. They won the first race and are tied for the lead with Lorenzo Bressani and Caterina Marianna Banti (ITA).

Ben Saxton and Nicola Groves got back into single figures with a third place and then a win in the second Nacra race. They move to fourth overall, with John Gimson and Anna Burnet now fifth.

A switch of fortunes in the Women's RS:X, where Issie Hamilton moves into second after a 3, 2, 1 scoreline, while team-mate Emma Wilson drops to sixth after a 2, 9, 14. Yunxiu Lu of China extended her lead with a crushing 2, 1, 2.

Ben Cornish stayed in touch with the leaders in the Finn, a 3, 2, keeping him in third tied on points with Alican Kaynar (TUR). Jorge Zarif of Brazil leads.

In the Laser, a 10, 5, dropped Nick Thompson to third. Jean Bernaz of France leads from Karl-Martin Rammo (EST).

In the Women's 470, Sophie Weguelin and Eilidh McIntyre in third place are tied on points with Bàrbara Cornudella and Sara López (ESP). Afrodite Zegers and Annaloes Van Veen (NED) lead.

49er Men after 6 races
1. GBR 3 Dylan FLETCHER-SCOTT and Stuart BITHELL (17.0) 1.0 4.0 2.0 1.0 1.0 26.0 9.0pts
2. SWE 16 Carl P SYLVAN and Marcus ANJEMARK 1.0 6.0 (8.0) 3.0 5.0 3.0 26.0 18.0pts
3. ARG 51 Yago LANGE and Klaus LANGE 12.0 4.0 2.0 4.0 2.0 (27.0)UFD 51.0 24.0pts

Nacra17 Mixed after 5 races
1. ITA 209 Lorenzo BRESSANI and Caterina Marianna BANTI 1.0 1.0 2.0 (9.0) 7.0 20.0 11.0pts
2. GBR 120 Tom PHIPPS and Nicola BONIFACE 4.0 (8.0) 1.0 1.0 5.0 19.0 11.0pts
3. AUT 277 Nico DELLE - KARTH and Laura SCHÖFEGGER (11.0) 5.0 5.0 2.0 4.0 27.0 16.0pts
4. GBR 299 Ben SAXTON and Nicola GROVES 17.0pts
5. GBR 301 John GIMSON and Anna BURNET 19.0pts

49erFX Women after 5 races
1. BRA 2 Martine SOFFIATTI GRAEL and Kahena KUNZE 3.0 1.0 1.0 2.0 (9.0) 16.0 7.0pts
2. ARG 19 Victoria TRAVASCIO and Maria BRANZ 1.0 3.0 4.0 5.0 (10.0) 23.0 13.0pts
3. NOR 20 Ragna AGERUP and Maia AGERUP 24.0 16.0 6.0 5.0 (8.0) 3.0 2.0 24.0 16.0pts
GBR
8. GBR 44 Charlotte DOBSON and Saskia TIDEY 8.0 7.0 (17.0)UFD 2.0STP 7 41.0 24.0pts

Finn Men after 4 races
1. BRA 109 Jorge ZARIF 1.0 (4.0) 2.0 1.0 8.0 4.0pts
2. TUR 21 Alican KAYNAR 2.0 1.0 4.0 (8.0) 15.0 7.0pts
3. GBR 91 Ben CORNISH (3.0) 2.0 3.0 2.0 10.0 7.0pts

Laser Men after 4 races
1. FRA 209021 Jean Baptiste BERNAZ (20.0) 8.0 3.0 1.0 32.0 12.0pts
2. EST 203724 Karl-Martin RAMMO 1.0 4.0 7.0 (19.0) 31.0 12.0pts
3. GBR 209141 Nick THOMPSON 7.0 3.0 (10.0) 5.0 25.0 15.0pts

Radial Women after 4 races
1. BEL 210473 Evi van ACKER 2.0 (7.0) 1.0 1.0 11.0 4.0pts
2. GRE 194857 Vasileia KARACHALIOU (5.0) 1.0 4.0 2.0 12.0 7.0pts
3. FRA 196544 Mathilde de KERANGAT 1.0 9.0 (27.0) 10.0 47.0 20.0pts
GBR
17. GBR 210533 Georgina POVALL 14.0 16.0 15.0 (52.0)DSQ 97.0 45.0pts

470 Women after 4 races
1. NED 1 Afrodite ZEGERS and Anneloes van VEEN 1.0 (3.0) 3.0 1.0 8.0 5.0pts
2. ESP 14 Bàrbara CORNUDELLA RAVETLLAT and Sara LÓPEZ RAVETLLAT (7.0) 1.0 1.0 4.0 13.0 6.0pts
3. GBR 321 Sophie WEGUELIN and Eilidh McINTYRE 2.0 (4.0) 2.0 2.0 10.0 6.0pts

470 Men after 4 races
1. GRE 1 Panagiotis MANTIS and Pavlos KAGIALIS 3.0 (7.0) 2.0 1.0 13.0 6.0pts
2. AUT 437 Matthias SCHMID and Lukas MÄHR 2.0 (15.0) 1.0 4.0 22.0 7.0pts
3 . JPN 11 Kazuto DOI and Naoya KIMURA 1.0 4.0 (15.0) 7.0 27.0 12.0pts
GBR
20. GBR 843 Martin WRIGLEY and Chris GRUBE

RS:X Women after 6 races
1. CHN 7 Yunxiu LU (6.0) 6.0 1.0 2.0 1.0 2.0 18.0 12.0pts
2. GBR 30 Isobel HAMILTON 5.0 (13.0) 10.0 3.0 2.0 1.0 34.0 21.0pts
3. HKG 5 Hei Man H V CHAN (13.0) 1.0 3.0 8.0 7.0 4.0 36.0 23.0pts

RS:X Men after 6 races
1. NED 9 Kiran BADLOE (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 11.0 8.0pts
2. ITA 60 Daniele BENEDETTI (26.0) 4.0 3.0 4.0 1.0 3.0 41.0 15.0pts
3. FRA 1 Louis GIARD 1.0 3.0 7.0 1.0 (40.0)UFD 4.0 56.0 16.0pts
GBR
6. GBR 931 Tom SQUIRES 82.0 42.0 4.0 10.0 (40.0)DNC 7.0 5.0 16.0 82.0 42.0pts

Full results here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
25 January 2017 20:55 GMT


Latest






















UK Hosted