Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

Historic win for Firefly class at Bloody Mary

A first time win for Firefly class at the 44th Bloody Mary on Saturday 7 January. Alex and Thomas Davey took the gun for the historic victory.

Winner Alex and Thomas Davey - Click image for a larger image

The Firefly of Barney Smith and Finian Morris finished second, with the Solo of Mike Sims in third.

The Firefly class was the single-hander class in the 1948 Olympics sailed in Torbay, with the gold medal going to late Paul Elvstrom of Denmark (1928-2016).

A light breeze for the 287 entries in the famous Queen Mary SC pursuit race, with the front half of the fleet looking very traditional.

Firefly, Solo and Enterprise classes filling the leading places, with the even older, mighty Thames A rater taking three places in the first 12 finishers.

The spinnaker/trapeze classes were left to drift home later, an unusual reversal of the norm.

Click image for a larger image

44th Bloody Mary - Overall leaders (287 entries)

1st Firefly 2649 Alex DAVEY / Thomas DAVEY Royal Harwich Yacht Club
2nd Firefly 3119 Barney SMITH / Finian MORRIS, Papercourt Sailing Club
3rd Solo 5491 Michael SIMS / Carsington Sailing Club
4th Enterprise 23349 Ann JACKSON / Alan SKEENS, Burghfield Sailing Club
5th Solo 5670 Vince HOREY / King George Sailing Club
6th Solo 5080 Fraser HAYDEN / Papercourt Sailing Club
7th Thames A Rater 24 Jamie STEWART / James DATE, Frensham Pond Sailing Club
8th Solo 5651 Lawrence CREASER / Hayling Island Sailing Club
9th Miracle 4040 Neal GIBSON / Keith MACEY Redoubt Sailing Club
10th GP14 13251 Ian DOBSON / Gemma MARSHALL Burwain SC
11th Enterprise 22901 Paul YOUNG / Nancy GUDGEON Midland Sailing Club
12th Thames A Rater 20 Ben PALMER / Handsome SAM, Hayling Island Sailing Club
13th Topper 47641 Sam JONES / Hill Head Sailing Club
14th Firefly 792 Oli BURROWS / Alex BAXTER, West Oxfordshire Sailing Club
15th Solo 5666 Andrew BOYCE / Papercourt Sailing Club
16th Enterprise 21932 Ben BURROWS / Bea BURROWS, West Oxfordshire Sailing Club
17th Streaker 691 Paul JAGO / Attenborough Sailing Club
18th Solo 5466 Paul PLAYLE / Island Barn Reservoir Sailing Club
19th GP14 14095 Matt BURGE / Aimee BURGE, Poole Yacht Club
20th Laser 210020 Alistair GOODWIN / Haversham Sailing Club
21st RS200 1642 Maria STANLEY / Rob HENDERSON, Itchenor Sailing Club
22nd Solo 5138 Patrick OVERS / Paxton Lakes Sailing Club
23rd Firefly 4125 James NICOLL / Joe SCARBOROUGH, West Oxfordshire Sailing Club
24th Comet Trio 394 Alex HORLOCK / Robert HORLOCK Exe Sailing Club
25th National 12 3530 Graham CAMM / Zoe BALLANTYNE Burghfield Sailing Club
26th Laser 169280 Andrew KERR / Weirwood SC
27th Topper 47807 Leo WILKINSON / Maidenhead Sailing Club
28th Topper 47257 Bill HUDSON / Newhaven & seaford Sailing Club
29th RS Feva XL 230 Dylan MCPHERSON / Dylan COLLINGBOURNE, Burnham Sailing club
30th Topper 47750 Maxi TUSTAIN / Island Barn Reservoir Sailing Club

Full Bloody Mary results here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
7 January 2017 17:23 GMT


Latest






















UK Hosted