Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

Craig Williamson wins Draycote Dash

Craig Williamson of Hayling Island SC, sailing a Laser, was the overall winner of the Fernhurst Books Draycote Dash from a 104 entry fleet.

Craig Williamson was the overall winner and winner of the Pursuit race and the Slow handicap fleet.

Second overall were Fergus Barnham and Andy Hunter of Northampton Sailing Club, sailing a GP14.

In third place and winners of the Medium fleet were Peter Gray and Andy Davis of Staunton Harold Sailing Club, sailing a Scorpion.

Winner of the Fast fleet and fourth overall was Ben Schooling of Stokes Bay Sailing Club in a Musto Skiff.

Katheryn Byne and Phoebe Jones sailing a Feva XL, were First Ladies and Juniors in 13th place overall.

Fernhurst Books Draycote Dash - Final overall leaders (104 entries)

1st SLOW Laser Craig WILLIAMSON - HISC/University of Portsmouth -6 3 5 4 1 19 13 pts
2nd SLOW GP14 Fergus BARNHAM / Andy HUNTER - Northampton SC 12 4 2 -20 2 40 20 pts
3rd MEDIUM Scorpion Peter GRAY / Andy DAVIS - Staunton Harold SC 2 9 9 (92.0 BFD) 14 126 34 pts
4th FAST Musto Skiff Ben SCHOOLING - Stokes Bay SC -54 7 31 1 3 96 42 pts
5th FAST RS400 Chris PICKLES / Matt SHARMAN - Delph SC 7 6 -33 22 9 77 44 pts
6th MEDIUM RS300 Nick BOLLAND - Draycote Water SC 11 -38 15 10 11 85 47 pts
7th MEDIUM D-Zero Ian MORGAN - Netley Sc (ASA) 19 -27 6 3 20 75 48 pts
8th MEDIUM Scorpion Tom JEFFCOTE / Tim HARTLEY - Shoreham SC 5 5 19 (92.0 BFD) 21 142 50 pts
9th MEDIUM Comet Trio Alex HORLOCK / Bob HORLOCK - Exe SC -29 8 28 11 8 84 55 pts
10th SLOW Enterprise Neil BARRETT / Sophie BARRETT - Rutland SC 17 1 4 -35 34 91 56 pts
11th SLOW Laser Greg BARTLETT - Starcross YC 13 -34 7 14 27 95 61 pts
12th SLOW Solo Chris BROWN - Draycote Water SC 25 22 3 -35 12 97 62 pts
13th SLOW RS Feva XL Katheryn BYNE / Phoebe JONES - Draycote Water SC Junior/Lady 23 -80 21 15 5 144 64 pts
14th SLOW Enterprise Richard PRYKE / Amelia PRYKE - Ripon SC 15 15 17 -25 19 91 66 pts
15th MEDIUM Blaze Mike LYONS - Cirrus SC Master 16 45 -57 2 4 124 67 pts
16th MEDIUM Supernova Iain HORLOCK - Exe SCb 31 26 -35 4 10 106 71 pts
17th SLOW Solo Lawrence CREASER - Hayling Island SC 35 11 10 -41 17 114 73 pts
18th MEDIUM RS Aero 9 Chris LARR - Northampton Sailing Club -30 14 23 8 31 106 76 pts
19th FAST Fireball Matt BURGE / Dan SCHIEBER - Poole Yacht Club 1 (103.0 BFD) 18 13 47 182 79 pts
20th SLOW Laser George COLES - Carsington SC Junior 9 -31 13 16 41 110 79 pts
21st SLOW Laser Radial Eleanor CRAIG - Draycote Water SC Junior/Lady 21 -56 20 44 6 147 91 pts
22nd MEDIUM D-Zero Rob LENNOX - Barnt Green SC -47 21 12 43 16 139 92 pts
23rd FAST Osprey Terry CURTIS / Peter GREIG - Castle Cove SC -96 24 22 12 39 193 97 pts
24th FAST Musto Skiff Andy TARBOTON - Henley Midmar YC 10 47 -48 17 26 148 100 pts
25th MEDIUM National 12 Nick COPSEY / Stephen CARVER - Stokes Bay SC 27 42 -59 7 25 160 101 pts

Full results here

Gerald New - Sailweb
23 November 2016 9:56 GMT


Latest






















UK Hosted