Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

Peters and Wright storm to RS200 National Title

James Peters and Jo Wright are the 2016 RS200 National Champions

James Peters and Jo Wright - Click image for a larger image

Peters and Wright from Hayling Island SC counted a consistant scoreline of: 2, 1, 1, 3, 1, 3, 1, 2, to take the RS200 title by a 20 point margin.

Second were Matt Mee and Emma Norris of Burghfield SC.

Third Hamish Walker and Emma Hivey of the RNSA.

Volvo Noble Marine RS200 Nationals Championships 2016 - Final
1st 1570 James Peters / Jo Wright -- Hayling Island SC 14 pts
2nd 1615 Matt Mee / Emma Norris -- Burghfield SC 34 pts
3rd 995 Hamish Walker / Emma Hivey -- RNSA 61 pts
4th 1614 Frances Peters / Rob Henderson -- Hayling Island SC 64 pts
5th 1508 George Yeoman / Sophie Ormsby -- Itchenor SC 66 pts
6th 1237 Dicken Mclean / Hannah Young -- Hayling Island SC 67 pts
7th 1628 Ben Palmer / Amy Seabright -- Hayling Island SC 69 pts
8th 1579 Josh Metcalfe / Millie Alcock -- Y Felinheli 75 pts
9th 1347 David Jessop / Mear / Cotter -- Grafham Water SC 76 pts
10th 17 Jonny McGovern / Sarah McGovern -- Port Dinorwic SC 97 pts
11th 1626 Edd Whitehead / Kate Allam -- Parkstone YC 102 pts
12th 1625 Karen Oldale / Jo Hewitson -- Hayling Island SC & Parkstone YC 102 pts
13th 1604 Crispin Beaumont / Harvey Martin -- Bartley SC 110 pts
14th 482 Tom Goodey / Richard Thomas -- Broadstairs SC 113 pts
15th 1452 Arthur Henderson / Mary Henderson -- Itchenor SC 115 pts
16th 1603 Chris Catt / Chris Martin -- Netley SC 127 pts
17th 1631 James Penty / George Stainforth -- Beaver SC 128 pts
18th 1521 Anna Burnet / Flora Stewart -- Royal Northern Clyde YC 136 pts
19th 1481 Jack Holden / Amy Yeoman -- Parkstone YC 143 pts
20th 1338 Morgan Peach / Eve Gadd -- Royal Torbay YC 153 pts
21st 1436 Josh Flack / Hannah Bibby -- Parkstone YC 164 pts
22nd 1545 Dan Vickers / Georgie Vickers -- Parkstone YC 169 pts
23rd 846 Jeremy Stephens / Colin Stephens -- Penzance SC 175 pts
24th 1617 Andy Hadfield / Kate Davies -- Parkstone YC 190 pts
25th 1152 Eleanor Aldridge / Matt Reid -- Poole YC 192 pts
26th 1376 Owen Bowerman / Megan Brickwood -- HISC 198 pts
27th 1378 Mike Saul / Sophie Hartley -- Yorkshire Dales SC 199 pts
28th 1549 Tim Saxton / Holly Scott -- Itchenor SC 204 pts
29th 1538 Martin Penty / Thomas Penty -- Beaver SC 204 pts
30th 1023 Matt Lulham-Robinson / Claudia Wilson -- Yorkshire Dales SC 224 pts
31st 1229 Rob Struckett / Senem Cilingiroglu -- Itchenor SC 228 pts
32nd 1600 Rheanna Pavey / Holly Pavey -- Stour SC 238 pts
33rd 1495 Tim Ellis / Ed Cowell -- Hayling Island SC 239 pts
34th 1349 Ben Hazeldine / Jack Hardie -- Frensham Pond SC 239 pts
35th 1035 Jemima Lawson / Rhos Hawes -- Emsworth SC 244 pts
36th 1071 Sam Waller / Issac Marsh -- Beaver SC 249 pts
37th 1511 Michael Green / Lynne Ratcliffe -- Eastbourne & Pevensey SC 262 pts
38th 1333 Oliver Groves / Esther Parkhurst -- Beaver SC 263 pts
39th 772 Tom Hewitson / Lucy Hewitson -- Hayling Island SC 265 pts
40th 1362 Greg Hall / Honor Fell -- Itchenor SC 282 pts
41st 893 Andy Brierley / Emma Barnett -- Royal Torbay YC 282 pts
42nd 626 Will Taylor / Caitlin Jone -- Brightlingsea SC 288 pts
43rd 1337 Scott Wallis / Laurence Carter -- Lymington Town SC 296 pts
44th 985 Chay Taylor / Niamh Davies -- Burnham SC 308 pts
45th 589 Matthew Shorrock / Morgan Dibb -- Frensham Pond SC 318 pts
46th 1546 John McKelvie / Chamberlain/Cotter -- Strangford Lough YC 320 pts
47th 1606 Martin Joesbury / Sian Joesbury -- Budworth SC 344 pts
48th 1493 Alexander Dawson / Rachel Spain -- Itchenor SC 357 pts
49th 418 Liz Teague / Fred Mainwaring -- Exe SC 357 pts
50th 1299 Kelvin Matthews / Kirsty Matthews -- Hayling Island SC 375 pts
51st 1289 James Hutton-Penman / Thomas Jayasakera -- Royal Corinthian YC 376 pts
52nd 1178 Julian Bradley / Helen Cafferata -- Wembley SC 376 pts
53rd 1345 Jo Tribe / Helen Morley -- Burnham SC 385 pts
54th 796 Robert Richardson / Imogen Belfield -- Royal Windermere YC 385 pts
55th 1634 Cam Stewart / Emily Peters -- Hayling Island SC 411 pts
56th 931 Emma Clayton / Faye Caswell -- Yorkshire Dales SC 413 pts
57th 998 Josh Kerr / Fenella Corlett -- Largs SC 414 pts
58th 1249 Anna Brooks / Julia Bowden -- Leigh & Lowton 420 pts
59th 1629 Philip Bailey / Helen Bailey -- Hunts SC 438 pts
60th 488 Alexander Jardine / Fiona Harrington -- Weir Wood SC 447 pts
61st 740 Kathryn Hutton-Penman / Matthew Gayasakera -- Corinthian Otters 454 pts
62nd 854 Andy Shaw / Pippa Horne -- Itchenor SC 455 pts
63rd 1117 Jonny Olin / Natalie Messingham -- Datchet Water SC 464 pts
64th 1308 Nick Blevins / Lilly Koppsieper -- Itchenor SC 470 pts
65th 1332 Rachel Grayson / Emma Grayson -- Beaver SC 471 pts
66th 1515 Ben Hutton-Penman / Nick Hutton-Penman -- Corinthian Otters 476 pts
67th 584 Tim Freeman / Hannah Freeman -- Warsash SC 486 pts
68th 864 Ben Shorrock / George Bridge -- Frensham Pond SC 495 pts
69th 97 Will Henderson / Pippa Horne -- Itchenor SC 497 pts
70th 805 Jamie Smith / Larissa Connabeer -- Hayling Island SC 507 pts
71st 1459 Mike Warwicker / Kate Fitzsimmons -- Bough Beech SC 507 pts
72nd 779 Peter Goodyear / Nicolla Ellis -- Stanton Harold SC 512 pts
73rd 1102 Stirling Taylor / George Catchpole -- Burnham SC 516 pts
74th 1248 Callum Healey / Ali Hinds -- Hayling Island SC 524 pts
75th 1605 Kevin Druce / Llywelyn Clay-Michael -- Burghfield SC 526 pts
76th 1020 Andrew Hartley / Mike Penty -- Yorkshire Dales SC 527 pts
77th 1173 Chris Larr / Abigail Larr -- Northampton SC 527 pts
78th 1098 Callum Forsyth / Andrew Corlett -- Largs SC 540 pts
79th 909 Jack Vincent / Kim May-Papailiou -- Bough Beech SC 548 pts
80th 1284 Tony Wilkinson / Max Carey -- Parkstone YC 573 pts
81st 953 Harry Bowerman / Lucy Casseldine -- Hayling Island SC 573 pts
82nd 519 Sue Brannam / Mike Proven -- Burghfield SC 574 pts
83rd 1342 Sarah Green / David Green -- Llandegfedd SC 588 pts
84th 358 Jenny Smallwood / Jonathan Baddeley -- Datchet Water SC 589 pts
85th 1390 Syd McLean / Tom McLean -- Hayling Island SC 594 pts
86th 879 Scarlett Anderson / Carl Anderson -- Royal Corinthian YC 617 pts
87th 1393 Ruaridh Moss / Andrew Malone -- Largs SC 619 pts
88th 1621 Kevin Driver / Colin Grey -- Beer SC 632 pts
89th 1263 Johnn Curran / Lizzie Turner -- Wembley SC 639 pts
90th 373 Patrick Gannon / David Gannon -- Burghfield SC 640 pts
91st 1240 Alexander Lee / Phoebe Noble -- Chichester YC 654 pts
92nd 211 Rory Davies / Richard Moxey -- Weir Wood SC 664 pts
93rd 429 Alison Williams / David Fenech -- Wilsonion SC 682 pts
94th 289 Isabel Abbatt / Lucy Ferguson -- Ullswater YC 686 pts
95th 483 Tom Key / David Hodgson -- Papercourt SC 695 pts
96th 732 Greg Jones / Caroline Noel -- Draycote Water SC 784 pts
96th 1070 Alastair McHardy / Kay Maddox -- Alton Water SC 784 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
25 August 2016 17:54 GMT


Latest






















UK Hosted