Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

Peters and Wright lead at RS200 Nationals

James Peters and Jo Wright take a ten point lead after three races at the RS200 National Championships.

Click image for a larger image

With Tuesday's racing cancelled - no wind - it all comes down to the first two days.

Day 1 (Sunday) we had two full-on F4-5 with waves and day 2 less so apparently, although the reports are confused.

After Matt Mee and Emma Norris won the first race ahead of James Peters and Jo Wright, Peters and Wright took over to win the next two and sprinting into the lead.

Jonny and Sarah McGovern took second in race 2 with Dicken Mclean and Hannah Young in third.

Edd Whitehead and Kate Allam were second in race 3, but are way down the field having missed race 2.

So overall Peters and Wright lead with Mee and Norris ten points back in second and Hamish Walker and Emma Hivey another five points back in third.

RS200 - Volvo Noble Marine National Championship, after 3 races (96 entries)
1st 1570 James Peters / Jo Wright HISC Gold 2.0 1.0 1.0 4.0 pts
2nd 1615 Matt Mee / Emma Norris Burghfield SC Gold 1.0 4.0 9.0 14.0 pts
3rd 995 Hamish Walker / Emma Hivey RNSA Gold 4.0 5.0 10.0 19.0 pts
4th 1237 Dicken Mclean / Hannah Young HISC Gold 11.0 3.0 6.0 20.0 pts
5th 1549 Tim Saxton / Holly Scott Itchenor SC Gold 7.0 10.0 3.0 20.0 pts
6th 1628 Ben Palmer / Amy Seabright HISC Gold 3.0 6.0 12.0 21.0 pts
7th 17 Jonny McGovern / Sarah McGovern Port Dinorwic SC Gold 5.0 2.0 21.0 28.0 pts
8th 1614 Frances Peters / Rob Henderson HISC Gold 18.0 7.0 4.0 29.0 pts
9th 1508 George Yeoman / Sophie Ormsby Itchenor SC Gold 6.0 11.0 14.0 31.0 pts
10th 1579 Josh Metcalfe / Millie Alcock Y Felinheli Gold 9.0 13.0 11.0 33.0 pts
11th 1347 David Jessop / Sophie Mear/Charlotte Cotter Grafham Water SC Gold 12.0 9.0 15.0 36.0 pts
12th 482 Tom Goodey / Richard Thomas Broadstairs SC Bronze 8.0 21.0 8.0 37.0 pts
13th 1604 Crispin Beaumont / Harvey Martin Bartley SC Gold 28.0 14.0 5.0 47.0 pts
14th 1625 Karen Oldale / Jo Hewitson HISC & Parkstone YC Gold 17.0 19.0 18.0 54.0 pts
15th 854 Andy Shaw Pippa / Horne Itchenor SC Gold 20.0 22.0 13.0 55.0 pts
16th 1545 Dan Vickers Georgie / Vickers Parkstone YC Gold 14.0 18.0 25.0 57.0 pts
17th 1631 James Penty / George Stainforth Beaver SC Gold 13.0 16.0 32.0 61.0 pts
18th 1603 Chris Catt / Chris Martin Netley SC Gold 23.0 15.0 23.0 61.0 pts
19th 1521 Anna Burnet / Flora Stewart Royal Northern Clyde YC Silver 16.0 12.0 36.0 64.0 pts
20th 1617 Andy Hadfield / Kate Davies Parkstone YC Silver 10.0 48.0 7.0 65.0 pts
21st 1481 Jack Holden / Amy Yeoman Parkstone YC Gold 35.0 17.0 16.0 68.0 pts
22nd X Owen Bowerman / Megan Brickwood HISC Gold 22.0 25.0 22.0 69.0 pts

Full results here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
23 August 2016 19:35 GMT


Latest






















UK Hosted