Home >

Sailweb  RSS feed
Olympic
 

Rio Olympics Day 9 - Four Medal Races today plus all the other race results

Today the Laser and Radial Medal races postponed from Monday, plus the Finn and Nacra17 medal races.

Also racing today (Tuesday) are the two 470 classes and the two 49er classes.

First up was the women's Radial medal race . . .

Radial Women - Medal Race -
Gold - Marit Bouwmeester NED,
Silver - Annalise Murphy IRL,
Bronze - Anne-Marie Rindom DEN.

Alison Young GBR won the medal race and finished 8th overall.

Laser Men - Medal Race -
Gold - Tom Burton AUS
Silver - Tonci Stipanovic CRO
Bronze - Sam Meech NZL

Nick Thompson GBR finished 6th overall.

Finn Men - Medal Race -
Gold - Giles Scott GBR
Silver - Vasilij Zbogar SLO
Bronze - Caleb Paine USA

Nacra17 Mixed - Medal Race -
Gold - Santiago Lange and Cecilia Carranza Saroli ARG
Silver - Jason Waterhouse and Lisa Darmanin AUS
Bronze - Thomas Zajac and Tanja Frank AUT

Ben Saxton and Nicola Groves GBR were 9th overall.

49erFX Women race 10 - 1st Jena Hansen and Katja Salskov-Iversen DEN, 2nd Martine Grael and Kahena Kunze BRA, 3rd Alexandra Maloney and Molly Meech NZL. - And Charlotte Dobson and Sophie Ainsworth GBR 15th.

49erFX Women race 11 - 1st Sarah Steyaert and Aude Compan FRA, 2nd Jena Hansen and Katja Salskov-Iversen DEN, 3rd Annemiek Bekkering and Annette Duetz NED. - But 14th for Charlotte Dobson and Sophie Ainsworth.

49erFX Women race 12 - 1st Tamara Echegoyen and Berta Betanzos ESP, 2nd Martine Grael and
Kahena Kunze BRA, 3rd Sarah Steyaert and Aude Compan FRA. - And 8th for Charlotte Dobson and Sophie Ainsworth to place 7th overall.

49er Men race 10 - 1st Dylan Fletcher and Alain Sign GBR, 2nd Nathan Outteridge and
Iain Jensen AUS, 3rd Peter Burling and Blair Tuke NZL.

49er Men race 11 - 1st Jonas Warrer and Christian Peter Lübeck DEN, 2nd Diego Botín le Chever and Iago López Marra ESP, 3rd Yago Lange and Klaus Lange ARG. - And 6th for Dylan Fletcher and Alain Sign GBR.

49er Men race 12 - 1st Ryan Seaton and Matthew Mcgovern IRL, 2nd Jonas Warrer and Christian Peter Lübeck DEN, 3rd Dylan Fletcher and Alain Sign GBR to place 4th overall with chance of medal.

470 Women race 8 - 1st Jo Aleh and Polly Powrie NZL, 2nd Afrodite Zegers and Anneloes van Veen NED, 3rd Hannah Mills and Saskia Clark GBR.

470 Women race 9 - 1st Jo Aleh and Polly Powrie NZL, 2nd Hannah Mills and Saskia Clark GBR, 3rd Afrodite Zegers and Anneloes van Veen NED.

470 Women race 10 - 1st Ai Kondo Yoshida and Miho Yoshioka JPN, 2nd Camille Lecointre and Hélène Defrance FRA, 3rd Hannah Mills and Saskia Clark GBR - And that would give an early Gold to the British pair.

470 Men race 8 - - 1st Stuart Mcnay and David Hughes USA, 2nd Panagiotis Mantis and Pavlos Kagialis GRE, 3rd Pavel Sozykin and Denis Gribanov RUS. 4th Luke Patience and Chris Grube GBR.

470 Men race 9 - 1st Mathew Belcher and William Ryan AUS, 2nd Panagiotis Mantis and Pavlos Kagialis, 3rd Luke Patience and Chris Grube GBR.

470 Men race 10 - 1st Matthias Schmid and Florian Reichstädter AUT, 2nd Panagiotis Mantis and
Pavlos Kagialis GRE, 3rd Sime Fantela and Igor Marenic CRO, 4th Luke Patience and Chris Grube GBR who finish 6th overall and out of medal contention.

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
16 August 2016 16:11 GMT


Latest






















UK Hosted