Home >

Sailweb  RSS feed
Olympic
 

Rio Olympics Day 5 - Overall Results for 470, Radial, Laser, 49er, 49erFX & RSX

Day 5 of the Sailing at the Rio Olympics and the overall positions for the two RS:X fleets, the 49er, 49erFX and the two 470 fleets after Friday's racing. And Nick Dempsey takes RS:X Silver, the first Rio sailing medal for GBR.

Click image for a larger image

Leading results may be subject to protest.

RS:X Men - Medal Race qualifiers after 12 races Medal Race Sunday
GOLD - NED VAN RIJSSELBERGHE Dorian 23 pts
SILVER - GBR DEMPSEY Nick 44 pts
3 POL MYSZKA Piotr 70 pts
4 FRA LE COQ Pierre 72 pts
5 GRE KOKKALANIS Vyron 78 pts
6 GER WILHELM Toni 90 pts
7 BRA SANTOS Ricardo 106 pts
8 ITA CAMBONI Mattia 117 pts
9 HKG CHENG Chun Leung Michael 120 pts
10 ESP PASTOR LAFUENTE Ivan 123 pts

RS:X Women - Medal Race qualifiers after 12 races Medal Race Sunday
1 RUS ELFUTINA Stefaniya 55 pts
2 ITA TARTAGLINI Flavia 56 pts
3 ESP ALABAU NEIRA Marina 58 pts
4 CHN CHEN Peina 60 pts
5 FRA PICON Charline 60 pts
6 ISR DAVIDOVICH Maayan 60 pts
7 NED DE GEUS Lilian 68 pts
8 GBR SHAW Bryony 71 pts
9 BRA FREITAS Patricia 73 pts
10 FIN PETAJA-SIREN Tuuli 80 pts

Laser Men - Leading positions after 8 races
1 CRO STIPANOVIC Tonci 1 5 7 12 6 7 28 9 47 pts
2 BRA SCHEIDT Robert 23 1 27 4 11 2 4 5 50 pts
3 AUS BURTON Tom 17 8 2 10 9 14 7 2 52 pts
4 GBR THOMPSON Nick 8 17 9 15 2 1 24 7 59 pts
5 NED VAN SCHAARDENBURG Rutger 3 21 24 8 1 4 22 4 63 pts
6 NZL MEECH Sam 19 3 5 6 14 17 13 6 64 pts
7 FRA BERNAZ Jean Baptiste 11 10 4 17 5 47 3 15 65 pts
8 ARG ALSOGARAY Julio 4 2 14 1 24 47 12 16 73 pts
9 ITA MARRAI Francesco 39 11 18 5 22 11 5 1 73 pts
10 CYP KONTIDES Pavlos 7 31 1 14 25 6 8 14 75 pts

Radial Women - Leading positions after 8 races
1 DEN RINDOM Anne-Marie 5 8 38 3 3 1 4 6 30 pts
2 NED BOUWMEESTER Marit 6 4 14 4 1 6 6 13 40 pts
3 IRL MURPHY Annalise 1 13 4 7 5 2 18 12 44 pts
4 FIN TENKANEN Tuula 4 16 8.7 2 14 3 14 8 53.7 pts
5 SWE OLSSON Josefin 17 5 7 17 7 4 3 14 57 pts
6 CHN XU Lijia 3 38 3 1 8 12 9 24 60 pts
7 BEL VAN ACKER Evi 2 12 2 29 16 15 12 2 61 pts
8 LTU SCHEIDT Gintare 38 1 8 8 12 5 13 21 68 pts
9 GBR YOUNG Alison 13 17 12 26 6 9 7 10 74 pts
10 CZE KOZELSKA FENCLOVA Veronika 11 7 10 16 9 16 8 22 77 pts

470 Women - Leading positions after 5 races
1 GBR MILLS Hannah / CLARK Saskia 4 7 1 6 1 12 pts
2 JPN KONDO YOSHIDA Ai / YOSHIOKA Miho 1 4 3 7 20 15 pts
3 FRA LECOINTRE Camille / DEFRANCE Helene 6 18 2 3 4 15 pts
4 USA HAEGER Annie / PROVANCHA Briana 7 3 10 2 5 17 pts
5 SLO MRAK Tina / MACAROL Veronika 2 6 5 4 19 17 pts
6 NZL ALEH Jo / POWRIE Polly 21 1 4 1 12 18 pts
7 BRA OLIVEIRA Fernanda / BARBACHAN Ana Luiza 5 5 13 10 2 22 pts
8 AUT VADLAU Lara / OGAR Jolanta 3 12 12 5 6 26 pts
9 NED ZEGERS Afrodite / VAN VEEN Anneloes 15 2 8 8 14 32 pts
10 POL SKRZYPULEC Agnieszka / MROZEK-GLISZCZYNSKA Irmina 10 14 9 21 3 36 pts

470 Men - Leading positions after 5 races
1 CRO FANTELA Sime / MARENIC Igor 1 2 4 1 3 7 pts
2 AUS BELCHER Mathew / RYAN Will 8 1 3 3 2 9 pts
3 GBR PATIENCE Luke / GRUBE Chris 21 5 5 6 1 17 pts
4 GRE MANTIS Panagiotis / KAGIALIS Pavlos 9 3 1 5 13 18 pts
5 FRA BOUVET Sofian / MION Jeremie 6 6 10 2 6 20 pts
6 SWE DAHLBERG Anton / BERGSTROM Fredrik 22 8 2 4 8 22 pts
7 AUT SCHMID Matthias / REICHSTAEDTER Florian 3 9 6 9 16 27 pts
8 USA MCNAY Stuart / HUGHES Dave 10 7 8 13 4 29 pts
9 SUI BRAUCHLI Yannick / HAUSSER Romuald 11 4 19 7 10 32 pts
10 ESP XAMMAR HERNANDEZ Jordi / HERP MORELL Joan 4 16 14 10 9 37 pts

49er Men - Leading positions after 2 races
1 NZL BURLING Peter / TUKE Blair 1 1 2 pts
2 POR LIMA Jorge / COSTA Jose 4 4 8 pts
3 GER HEIL Erik / PLOESSEL Thomas 6 3 9 pts
4 POL PRZYBYTEK Lukasz / KOLODZINSKI Pawel 2 13 15 pts
5 IRL SEATON Ryan / MCGOVERN Matthew 14 2 16 pts
6 DEN WARRER Jonas / LUBECK Christian Peter 8 9 17 pts
7 JPN MAKINO Yukio / TAKAHASHI Kenji 3 15 18 pts
8 ARG LANGE Yago / LANGE Klaus 11 7 18 pts
9 ESP BOTIN LE CHEVER Diego / LOPEZ MARRA Iago 16 5 21 pts
10 SUI SCHNEITER Sebastien / CUJEAN Lucien 5 16 21 pts
GBR:
14 GBR FLETCHER-SCOTT Dylan / SIGN Alain 15 10 25 pts

49erFX Women - Leading positions after 2 races
1 CAN RAFUSE Erin / BOYD Dannie 5 4 9 pts
2 BRA GRAEL Martine / KUNZE Kahena 9 1 10 pts
3 FRA STEYAERT Sarah / COMPAN Aude 1 9 10 pts
4 ITA CONTI Giulia / CLAPCICH Francesca 3 7 10 pts
5 IRL BREWSTER Andrea / TIDEY Saskia 8 3 11 pts
6 NZL MALONEY Alex / MEECH Molly 6 5 11 pts
7 GBR DOBSON Charlotte / AINSWORTH Sophie 2 11 13 pts
8 ESP ECHEGOYEN DOMINGUEZ Tamara / BETANZOS MORO Berta 4 13 17 pts
9 SWE ERICSON Lisa / KLINGA Hanna 11 6 17 pts
10 FIN RUSKOLA Noora / CEDERCREUTZ Camilla 7 12 19 pts

Full results available here

Event racing Saturday are the Laser M, Radial W, Finn, 49er, 49erFX and Nacra 17.

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
12 August 2016 20:57 GMT


Latest






















UK Hosted