Home >

Sailweb  RSS feed
Dinghy
 

Fireball Nationals - Day 1 at HISC goes to Gillard and Anderton

Tom Gillard and Richard Anderton from the Sheffield Viking SC had the perfect start to their campaign for the Fireball Championship - Winning the first two races Thursday.

Click image for a larger image

In second place are Vince Horey and Robert Gardiner, with Christian Birrell and Vyv Townend. The new European Champions, Claud Mermod and Ruedi Moser of Switzerland are in tenth.

Sailing in Hayling Bay, the first race went to Tom Gillard and Richard Anderton with Horey and Gardiner second and Dave Hall and Paul Constable in third in the 59 boat fleet.

Race 2 was another win for Gillard and Anderton, with Chritian Birrell and Vyv Townend second and Matt Burge and Richard Wagstaff third.

It is noticable that the top ten is already looking pre-formed with the same boats in that group in both races.

So unless conditions change (15 to 20 knots) we are seeing the main players already forming a pecking order . . . let's see if anyone outside the present top 10 can break-in Friday.

One interesting scratch crew are Sophie Weguelin and Eilidh McIntyre, more usually seen in a 470 competing on the international Olympic circuit. They are 11th after the first day.

Fireball UK Nationals at HISC, Day 1 after 2 races
1st GBR 15127 Tom Gillard / Richard Anderton Sheffield Viking SC 1 1 2 pts
2nd GBR 15120 Vincent Horey / Robert Gardiner King George SC 2 4 6 pts
3rd GBR 15096 Chritian Birrell / Vyv Townend Bough Beech SC 5 2 7 pts
4th GBR 15123 Matt Burge / Richard Wagstaff Poole YC 4 3 7 pts
5th GBR 15133 Kevin Hope / Russell Thorne Notts County 6 5 11 pts
6th GBR 15122 David Hall / Paul Constable Blackwater SC 3 11 14 pts
7th GBR 14941 Derian Scott / Andy Scott Chew Valley Lake SC 7 8 15 pts
8th GBR 15112 David Sayce / Nick Rees Hayling Island SC 10 6 16 pts
9th GBR 15073 Sam Mettam / Tim Saunders Hayling Island SC 9 7 16 pts
10th SUI 14799 Mermod Claude / Moser Ruedi RCO 11 9 20 pts
11th GBR 15119 Sophie Weguelin / Eilidh McIntyre Royal Leamington YC 8 19 27 pts
12th GBR 15113 Ian Pinnell / Andrew Bonsey Hayling Island SC 15 13 28 pts
13th GBR 15045 Christine Slater / Graham Slater Portishead YSC 13 15 28 pts
14th GBR 14870 Anna Burnet / Neil Hunter RNCYC 19 10 29 pts
15th GBR 15099 Simon Kings / Alastair Weatherill Hayling Island SC 16 14 30 pts
16th CAN 15024 Joe Jospe / Tom Egli Pointe Claire Yacht Club 17 20 37 pts
17th GBR 14898 Paul Cullen / Adam Whitehouse Weirwood sailing club 14 24 38 pts
18th GBR 14940 Georgia Booth / Alex McCormack Scailing Dam 21 17 38 pts
19th GBR 15124 Peter Kyne / Tom Kyne Brightlingsea sailing club 27 12 39 pts
20th GBR 14785 Simon Lomas-Clarke / Martin Brooks Frensham Pond Sailing Club 24 18 42 pts
21st GBR 15107 Richard Cornes / James Goodfellow Hayling Island SC 20 26 46 pts
22nd GBR 14928 Anthony Willcocks / James Willcocks Portishead Yacht and SC 26 21 47 pts
23rd GBR 15070 Philip Popple / Richie Bailey TBA 23 25 48 pts
24th GBR 15081 Jess Lavery / Flora Steward Emsworth Sailing Club 33 16 49 pts
25th GBR 15103 Keith Walker / Rhys Pickett Hayling Island SC 18 33 51 pts
26th GBR 15097 Roger Etherington / David Pannell Brightlingsea 30 22 52 pts
27th GBR 14804 Tobias Hamer / Torie Morley Hayling Island SC 25 27 52 pts
28th GBR 14887 Bryan Sargeant / William Sargeant Bwsc 35 23 58 pts
29th GBR 14328 Jazz Sayed / John Piatt Hayling Island SC 31 29 60 pts
30th GBR 15083 Chris Gill / Jon Gill Portishead Y & SC 12 50.0 OCS 62 pts
31st GBR 14991 Andy Robinson / Tim Morgan Datchet SC 28 34 62 pts
32nd GBR 14821 Nick Hurst / Jake Elsbury Hayling Island SC 36 28 64 pts
33rd GBR 15036 Fiona Gray / Steve Chatten Waldringfield SC 29 35 64 pts
34th GBR 15075 Andy Willcocks / Andrea Willcocks Portishead Y & SC 34 30 64 pts
35th GBR 15111 Chris Turner / Jono Loe HISC 32 32 64 pts
36th GBR 14791 Angus Hemmings / Steve Chesney HISC 22 50.0 OCS 72 pts
37th GBR 14994 Pete Badham / Richard Botting Draycote water 41 31 72 pts
38th GBR 14860 Peter Bettles / Richard Bettles Broxbourne SC 39 36 75 pts
39th GBR 15121 Bryan Thompson / Hugo Knight HISC 38 38 76 pts
40th GBR 14277 Tom Payne / Peter Mowbray Mengham Rythe SC 43 40 83 pts
41st GBR 15035 Steve Jones / Peter Jones Blackpool & Fleetwood 50.0 DNC 37 87 pts
42nd GBR 15064 Van Page / Vanny Page HISC 37 50.0 DNC 87 pts
43rd GBR 14924 Hector Nelson / Jeremy Nelson Hayling Island SC 50.0 DNC 39 89 pts
44th GBR 14784 Geoff Holden / Sophie Holden Northampton 40 50.0 DNC 90 pts
45th GBR 14993 Tim Cox / Tiger Cox NSSC 50.0 DNC 41 91 pts
46th GBR 14976 Louis Mellor / Christopher Mellor HISC 42 50.0 DNC 92 pts
47th GBR 14801 Roger Houston / Pete Barr HISC 44 50.0 DNC 94 pts
48th GBR 14656 Simon Benson / Laura Benson HISC 50.0 DNC 50.0 DNC 100 pts
48th GBR 15087 Christopher Powles / Trevor Cartwright Hayling Island SC 50.0 DNF 50.0 DNC 100 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
11 August 2016 16:14 GMT


Latest






















UK Hosted