Home >

Sailweb  RSS feed
Olympic
 

Rio Olympics Day 3 - Overall Results for Finn, 470, Nacra17, Laser & Radial

The Nacra 17 and the two 470 classes joined the Finn, Laser and Radial events on Guanabara Bay for day 3 of the Rio Olympic sailing events. Stornger winds on the outer courses boosted the British competitors.

Click image for a larger image

Finn Men - Leading scores after 4 races
1 GBR SCOTT Giles 17 3 2 1 6 pts
2 SLO ZBOGAR Vasilij 3 1 7 10 11 pts
3 TUR KAYNAR Alican 2 5 6 19 13 pts
4 GRE MITAKIS Ioannis 12 24 3 2 17 pts
5 FRA LOBERT Jonathan 10 15 1 7 18 pts
6 DEN HOGH-CHRISTENSEN Jonas 13 2 4 24 19 pts
7 USA PAINE Caleb 7 10 21 3 20 pts
8 BRA ZARIF Jorge 4 6 11 22 21 pts
9 CRO KLJAKOVIC GASPIC Ivan 6 8 10 15 24 pts
10 ITA POGGI Giorgio 11 4 16 11 26 pts

Laser Men - Leading scores after 6 races
1 CRO STIPANOVIC Tonci 1 5 7 12 6 7 26 pts
2 GBR THOMPSON Nick 8 17 9 15 2 1 35 pts
3 NED VAN SCHAARDENBURG Rutger 3 21 24 8 1 4 37 pts
4 BRA SCHEIDT Robert 23 1 27 4 11 2 41 pts
5 AUS BURTON Tom 17 8 2 10 9 14 43 pts
6 ARG ALSOGARAY Julio 4 2 14 1 24 47 45 pts
7 NZL MEECH Sam 19 3 5 6 14 17 45 pts
8 RUS KOMISSAROV Sergei 2 9 19 23 7 10 47 pts
9 FRA BERNAZ Jean Baptiste 11 10 4 17 5 47 47 pts
10 CYP KONTIDES Pavlos 7 31 1 14 25 6 53 pts

Nacra17 - Leading scores after 2 races
1 SUI BUHLER Matias / BRUGGER Nathalie 1 7 8 pts
2 GBR SAXTON Ben / GROVES Nicola 3 5 8 pts
3 ARG LANGE Santiago / CARRANZA SAROLI Cecilia 11 2 13 pts
4 AUS WATERHOUSE Jason / DARMANIN Lisa 6 8 14 pts
5 AUT ZAJAC Thomas / FRANK Tanja 12 4 16 pts
6 DEN NORREGAARD Allan / VIBORG Anette 8 9 17 pts
7 BRA ALBRECHT Samuel / SWAN Isabel 17 1 18 pts
8 SIN LIU Justin / LIM Denise 2 16 18 pts
9 NED MULDER Mandy / DE KONING Coen 5 13 18 pts
10 CAN RAMSAY Luke / GIRKE Nikola 4 17 21 pts

Radial Women- Leading scores after 6 races
1 IRL MURPHY Annalise 1 13 4 7 5 2 19 pts
2 DEN RINDOM Anne-Marie 5 8 38 3 3 1 20 pts
3 NED BOUWMEESTER Marit 6 4 14 4 1 6 21 pts
4 CHN XU Lijia 3 38 3 1 8 12 27 pts
5 FIN TENKANEN Tuula 4 16 7.8 2 14 3 30.8 pts
6 LTU SCHEIDT Gintare 38 1 8 8 12 5 34 pts
7 USA RAILEY Paige 15 2 9 21 2 7 35 pts
8 SWE OLSSON Josefin 17 5 7 17 7 4 40 pts
9 CRO MIHELIC Tina 38 3 11 10 4 14 42 pts
10 BEL VAN ACKER Evi 2 12 2 29 16 15 47 pts
GBR:
13 GBR YOUNG Alison 13 17 12 26 6 9 57 pts

470 Women - Leading scores after 2 races
1 JPN KONDO YOSHIDA Ai / YOSHIOKA Miho 1 4 5 pts
2 SLO MRAK Tina / MACAROL Veronika 2 6 8 pts
3 USA HAEGER Annie / PROVANCHA Briana 7 3 10 pts
4 BRA OLIVEIRA Fernanda / BARBACHAN Ana Luiza 5 5 10 pts
5 GBR MILLS Hannah / CLARK Saskia 4 7 11 pts
6 AUT VADLAU Lara / OGAR Jolanta 3 12 15 pts
7 NED ZEGERS Afrodite / VAN VEEN Anneloes 15 2 17 pts
8 CHI HORWITZ Nadja / MIDDLETON Sofia 9 11 20 pts
9 CHN HUANG Lizhu / WANG Xiaoli 11 10 21 pts
10 NZL ALEH Jo / POWRIE Polly 21 1 22 pts

470 Men - Leading scores after 2 races
1 CRO FANTELA Sime / MARENIC Igor 1 2 3 pts
2 AUS BELCHER Mathew / RYAN Will 8 1 9 pts
3 NZL SNOW-HANSEN Paul / WILLCOX Daniel 2 10 12 pts
4 GRE MANTIS Panagiotis / KAGIALIS Pavlos 9 3 12 pts
5 AUT SCHMID Matthias / REICHSTAEDTER Florian 3 9 12 pts
6 FRA BOUVET Sofian / MION Jeremie 6 6 12 pts
7 SUI BRAUCHLI Yannick / HAUSSER Romuald 11 4 15 pts
8 USA MCNAY Stuart / HUGHES Dave 10 7 17 pts
9 ESP XAMMAR HERNANDEZ Jordi / HERP MORELL Joan 4 16 20 pts
10 ISR LEVINE Eyal / FROYLICHE Dan 7 15 22 pts
11 GBR PATIENCE Luke / GRUBE Chris 21 5 26 pts

Full results here

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Gerald New - Sailweb
10 August 2016 19:24 GMT


Latest






















UK Hosted