Olympic

ISAF World Cup - Sail Melbourne Day 3

After racing was abandoned on Tuesday due to strong winds, competitors at Sail Melbourne were again greeted by strong winds, consistently between 20 and 25 knots on Port Phillip Bay. The strong breeze and large swell was deemed as being too dangerous for the 49er and 49erFX fleets, with racing abandoned for a second straight day. Other Olympic classes raced. In one of the few events with a British entry, Matthew Taggart of Britain holds down third place in the Men's Kiteboarding gold fleet. Germany’s Florian Gruber leads with New Zealand’s Torrin Bright second.

Results from Day 3, provisional and subject to change:

49erFX - Sail Melbourne day 3 (7 entries) - No Racing day 2 & 3
1 AUS Tessa PARKINSON / Kate LATHOURAS 1 4 1 6 6pts
2 NZL Alex MALONEY / Molly MEECH 2 1 3 6 6
3 AUS Olivia PRICE / James SLY 3 2 2 7 7 Mixed

49er - Sail Melbourne day 3 (7 entries) - No Racing day 2 & 3
1 AUS Steven THOMAS / Rhys MARA 5 1 1 7 7pts
2 AUS Luke PARKINSON / Fang WARREN 1 2 5 8 8
3 AUS Samuel KIVELL / Samuel PHILLIPS 4 5 4 13 13

Laser - Sail Melbourne day 3 (27 entries)
1 AUS Matthew WEARN 3 (4) 1 1 1 10 6pts
2 AUS Tom BURTON (5) 1 4 2 2 14 9
3 AUS Ashley BRUNNING 6 2 (10) 3 3 24 14
4 AUS Ryan PALK 2 3 5 (8) 6 24 16
5 AUS Jared WEST 1 (7) 3 6 7 24 17
6 NZL Thomas SAUNDERS 7 6 2 7 (14) 36 22

Laser Radial - Sail Melbourne day 3 (24 entries)
1 AUS Krystal WEIR 1 (2) 1 1 1 6 4pts
2 AUS Ashley STODDART (2) 1 2 2 2 9 7
3 SIN Elizabeth YIN 3 (4) 3 4 3 17 13
4 AUS Louise EVANS 4 3 4 3 (8) 22 14
5 SUI Manon LUTHER 5 5 (6) 5 4 25 19
6 AUS Madison KENNEDY 6 6 7 (9) 5 33 24

Finn - Sail Melbourne day 3 (13 entries)
1 AUS Brendan CASEY (1) 1 1 1 1 5 4pts
2 AUS Oliver TWEDDELL (3) 2 3 2 2 12 9
3 AUS Jake LILLEY 2 (3) 2 3 3 13 10
4 USA Ben LEIBOWITZ 4 6 (9) 6 5 30 21
5 AUS Chris CALDECOAT 7 (9) 4 7 4 31 22
6 NZL Rob COUTTS (8) 4 8 4 7 31 23

470 Men - Sail Melbourne day 3 (12 entries)
1 AUS Mathew BELCHER / William RYAN (1) 1 1 1 1 5 4pts
2 RUS Vladimir CHAUS / Denis GRIBANOV (6) 2 6 2 2 18 12
3 RSA Asenathi JIM / Roger HUDSON 3 (4) 2 4 3 16 12
4 AUS Alexander CONWAY / Patrick CONWAY 5 (8) 3 3 5 24 16
5 AUS Angus GALLOWAY / Tim HANNAH 2 (6) 4 6 6 24 18
6 AUS Matthew CRAWFORD / Robert CRAWFORD (13) BFD 3 5 7 4 32 19

470 Women - Sail Melbourne day 3 (5 entries)
1 AUS Sasha RYAN / Jaime RYAN 1 1 (2) 1 1 6 4pts
2 AUS Lucy SHEPHARD / Aurora PATERSON (3) 3 1 2 2 11 8
3 AUS Jacqueline GURR / Georgie TONER 2 (6)DNF 6DNC 6DNC 6DNC 26 20
3 AUS Elise RECHICHI / Sarah COOK (6)BFD 2 6DNC 6DNC 6DNC 26 20
5 AUS Nicole DOUGLASS / Lauren SINCLAIR 4 4 (6)DNC 6DNC 6DNC 26 20

RS:X Men - Sail Melbourne day 3 (3 entries)
1 AUS Luke BAILLIE (3) 1 2 1 1 8 5pts
2 AUS Patrick VOS 2 (3) 1 2 2 10 7
3 AUS Samuel TREHARNE 1 2 3 3 (4) DNC 13 9

Kiteboards Men Gold fleet - Sail Melbourne day 3 (42 entries)
1 GER Florian GRUBER 1 (22)DNC 1 1 25 3pts
2 NZL Torrin BRIGHT (2) 2 2 2 8 6
3 GBR Matthew TAGGART 3 (22)DNC 4 3 32 10
4 TUR Salih CAKIR (8) 3 3 4 18 10
5 GER Dirk HANEL 4 4 6 (8) 22 14
6 CAN Adam VANCE 11 1 (22)DNC 5 39 17

Kiteboards Women - Sail Melbourne day 3 (5 entries)
1 FRA Ariane IMBERT 1 1 1 (2) 1 1 1 1 9 7pts
2 AUS Lisa HICKMAN 4 3 2 1 2 2 3 (5) 22 17
3 TUR Bilge OZTURK 3 2 3.30 4 4 (7)DNF 4 3 30.30 23.30
4 AUS Marine SUDRE (5) 4 3 3 3 4 5 4 31 26
5 SUI Astrid BERZ 2 (7)DNC 7DNF 7DNC 7DNC 3 2 2 37 30

G New
5 December 2012 9:41 GMT


Latest