Keelboat

Flying 15 Southerns win for Vials and Turner

 
Graham Vials and Chris Turner continued their return to the Flying 15 class with victory in the Southern Championship at Hayling Island SC.

In second place were Jeremy Davey and Martin Huett who tied on eight points with David Mckee and Mal Hartland.

Other race winners were: Simon Kneller and Dave Lucas in race 1, Richard Lovering and Matt Alvarado in race 2,

Flying 15 - Southern Championship and Bulwark Trophy

1st 4060 Graham Vials and Chris Turner LRSC -9 2 1 2 14 5 pts
2nd 3760 Jeremy Davey and Martin Huett Draycote Water SC 3 -4 4 1 12 8 pts
3rd 4005 David Mckee and Mal Hartland Dovestone SC 2 3 3 -6 14 8 pts
4th 4002 Richard Lovering and Matt Alvarado HISC 7 1 -9 3 20 11 pts
5th 4024 Simon Kneller and Dave Lucas GWSC 1 6 7 -31 45 14 pts
6th 4021 Steve Goacher and Tim Harper Royal Windermere 4 -5 5 5 19 14 pts
7th 4056 Andy Mckee and Rich Jones SC TBA 5 -8 6 4 23 15 pts
8th 3965 Simon Childs and Kate Jessup HISC 8 9 -17 10 44 27 pts
9th 4055 Ian Cadwallader and Ellie Devereux Chew valley 10 7 12 -31 60 29 pts
10th 3957 Charles Apthorp and Alan Green HISC 19 10 2 -31 62 31 pts
11th 3653 Robert Hogben and Glyn Morgan Bewl 6 -21 10 17 54 33 pts
12th 4052 David Tabb and Chewey Sherrell Parkstone -16 11 14 8 49 33 pts
13th 4059 Hamish Mackay and Andrew Lawson HISC 18 -31 11 7 67 36 pts
14th 3736 Peter Bannister and Jonathan Clark HISC -20 14 8 14 56 36 pts
15th 4044 Simon Patterson and Simon Thompson Draycote Water SC 11 18 -31 11 71 40 pts
16th 4054 Simon Spolton and Grant Murphy Parkstone 13 13 -22 15 63 41 pts
17th 3590 David Nicholls and Sarah Smith HISC 12 16 -27 16 71 44 pts
18th 3591 Mark Weston and Andy Weatherspoon West Riding -24 20 13 12 69 45 pts
19th 4041 Bill Chard and Andy Scott Chew valley 15 15 16 -18 64 46 pts
20th 3875 Brett Dingwall and Tim SC TBA 23 -24 15 9 71 47 pts
21st 3902 Richard Hope and Mike Stewson Draycote Water SC 14 17 20 -31 82 51 pts
22nd 3954 John Hanson and Helen Seldon Datchet Water SC 22 12 18 -31 83 52 pts
23rd 3936 Jeremy Arnold and Angus Wright Notts County SC 17 -26 19 20 82 56 pts
24th 3563 Alastair Stevenson and Philip Bacon Datchet Water SC -29 19 25 13 86 57 pts
25th 3758 Graham Latham and Sara Briscoe Parkstone 21 -27 23 21 92 65 pts
26th 3736 Sue Bannister and Adrian Simpson HISC -28 23 26 19 96 68 pts
27th 3845 John Hasson and TBA SC TBA 27 22 21 -31 101 70 pts
28th 4027 Michael Clapp and Peter Morris Datchet Water SC -26 25 24 22 97 71 pts
29th 3463 John Thornley and Megan Thornely UYC 25 -29 28 23 105 76 pts
30th 3707 Gavin Doyle and Ross Doyle National YC 30 28 29 -31 118 87 pts

Follow Sailweb on Facebook - Click here

Follow Sailweb on Twitter - Click here