Dinghy

RS End of Season Championships at Datchet Water SC

The RS Feva End of Season Championship became a big family affair this year, with 153 boats from across the ‘RS family’ joining in at Datchet Water SC on November 10/11. Winner of the RS100 event was Giles Peckham from the Isle of Wight 100 stronghold, Gurnard SC. The RS200 went to Andy and Pippa Horne, and the RS300 to Harry McVicar from Aldenham SC. The RS400 was a clean-sweep for Nick Craig and Tobytastic Lewis from Frensham Pond SC. The RS500 event went to Peter and James Curtis of Island Barn Reservoir SC. Small but just as keen entry for the RS600 won by Seb Hansell, Downs SC and the RS700 by Alex Young. And finally the RS800 title won by Roger Phillips and Will Crocker of Emberton Park SC.

RS100 - RS End of Season Championship (11 entries)
1st RS 100 359 Giles Peckham, Gurnard SC 7 pts
2nd RS 100 388 Colin Smith, TBA 9 pts
3rd RS 100 134 Mark Harrison, Gurnard SC 11 pts
4th RS 100 135 Jane Peckham, Gurnard SC 21 pts
5th RS 100 221 Martin Wilson, Datchet Water SC 31 pts
6th RS 100 206 Mike Beckett, Datchet Water SC 34.5 pts
6th RS 100 250 John Kewley, Datchet Water SC 34.5 pts
8th RS 100 302 Nick Barnett, TBA 35 pts
9th RS 100 228 Tim Le Mare, Gurnard SC 41 pts
10th RS 100 357 Troy Kristenson, TBA 60 pts
10th RS 100 1111 Debbie Darling, Hayling Island SC 60 pts

RS200 - RS End of Season Championship (38 entries)
1st RS 200 854 Andy Shaw / Pippa Horne TBA 13 pts
1st RS 200 1481 James Rusden / Will Rusden,Highcliffe SC 13 pts
3rd RS 200 1520 Robert Gullen / Rosie Sibthorp, TBA 18 pts
4th RS 200 1350 Ben Palmer / Kate Gibbs, Hayling Island SC 32 pts
5th RS 200 1317 Jack Holden / Alice Courage, Arun YC 33 pts
6th RS 200 681 Philip White / Robert White, Papercourt SC 36 pts
7th RS 200 1239 Daniel Goodman / Debbie Robertshaw, Littleton SC 39 pts
8th RS 200 1510 Claire Walsh / Darren McNamara, Bristol Corinthian YC 40 pts
9th RS 200 1422 David Jessop / Caroline Martin, Grafham Water SC 44 pts
10th RS 200 1228 Joe Adams / Emma Lucas, TBA 52 pts
10th RS 200 1460 Chris Martin / Katherine Martin, Burghfield SC 52 pts

RS300 - RS End of Season Championship (7 entries)
1st RS 300 523 Harry McVicar, Aldenham SC 5 pts
2nd RS 300 454 Duncan Jenkins, TBA 10.5 pts
3rd RS 300 500 Pete Ellis, Aldenham SC 26 pts
4th RS 300 509 James Carnague, TBA 27 pts
5th RS 300 386 John Moore, Aldenham SC 30 pts
6th RS 300 374 Dan Skinner, TBA 34 pts
7th RS 300 530 Marcus Flint, Aldenham SC 36 pts

RS400 - RS End of Season Championship (19 entries)
1st RS 400 1383 Nick Craig / Tobytastic Lewis, Frensham Pond SC 5 pts
2nd RS 400 1275 Jasper Barnham / Slim Sexton, Snettisham Beach SC 13 pts
3rd RS 400 1344 James George / Izzy Mitchall, Queen Mary Sailing Club 19 pts
3rd RS 400 1379 Caroline Whitehouse / Elaine Jones, TBA 19 pts
5th RS 400 1236 Mark Heather / Dan Martin, Wilsonian SC 21 pts
6th RS 400 1231 Nick Martin / Rob Martin, Burghfield SC 26 pts
7th RS 400 1021 Roger Bennett / Lesley Sarjanston, TBA 31 pts
8th RS 400 854 David Rickard / Chris Brown, Weston SC 46 pts
8th RS 400 965 Peter Bennett / Liss Bennett, TBA 46 pts
10th RS 400 1051 Matt Sheahan / Ellie Sheahan, Netley SC 56 pts

RS500 - RS End of Season Championship (8 entries)
1st RS 500 659 Peter Curtis / James Curtis, Island Barn Reservoir SC 5 pts
2nd RS 500 624 Allan Fraser / Linda Fraser, TBA 10 pts
3rd RS 500 826 Mike Clapp / Sue Risbridger, Datchet Water SC 14 pts
4th RS 500 616 Tim Bilbrough / Charlie Stannard, Docklands SWC 26 pts
5th RS 500 578 Jack Wadsworth / James Franklyn, Royal Lymington YC 27 pts
6th RS 500 546 Ian Patience / Michelle Ackroyd, Norfolk Broads SC 29 pts
7th RS 500 550 Hamish Stewart / Fenella Williams, Datchet Water Sailing Club 30 pts
8th RS 500 748 Anna Zmura / Keith Sykes, Great Yarmouth & Gorleston SC 45 pts

RS600 - RS End of Season Championship (1 entries)
1st RS 600 703 Seb Hansell, Downs SC 2.0 pts

RS700 - RS End of Season Championship (2 entries)
1st RS 700 776 Alex Young, TBA 3.0 pts
2nd RS 700 949 Matt Conner, Queen Mary SC 9.0 pts

RS800 - RS End of Season Championship (27 entries)
1st RS 800 1089 Roger Phillips / Will Crocker, Emberton Park SC 11 pts
2nd RS 800 1180 Tom Halhead / Stu Jagger, Bristol Corinthian YC 13 pts
3rd RS 800 1187 David Hivey / Sarah Martin, RYA 21 pts
4th RS 800 1144 Nicholas Charles / Christian Humphrey, TBA 26 pts
5th RS 800 1189 Hugh Shone / Hannah Tattersall, Castle Cove SC 31 pts
5th RS 800 1129 Luke McEwen / Emma McEwen, Royal Lymington YC 31 pts
7th RS 800 1133 Justin Deal / Emma Deal, Burghfield SC 32 pts
8th RS 800 1203 Tim Saxton / Claire Lasko, Grafham Water SC 36 pts
9th RS 800 1010 John Warburton / James Clapham, Cardiff Bay YC 44 pts
10th RS 800 1121 Oliver Scrimshaw / James Penty, Beaver SC 56.5 pts

Full results available here

G New
14 November 2012 6:28 GMT


Latest