John Gimson and Anna Burnet storm into the lead of the Nacra 17 on day 2 of the Oceania Championship in Australia.
With all the fleets – Nacra17, 49er and 49erFX – in action, Britain’s Gimson and Burnet, newly selected for Tokyo 2020, completed four races to take a 2 point lead ahead of Riley Gibbs and Anna Weis of the USA.
In third place are Ruggero Tita and Caterina Banti of Italy.
Also on a roll were Britain’s Dylan Fletcher and Stuart Bithell in the 49er, putting aside their BFD from day 1, they took two race wins and a fourth to finish the day in second overall.
Diego Botin and Iago Lopez of Spain take the overall 49er lead after four races, winning three of their flight races. In third place are New Zealand’s Pete Burling and Blair Tuke.
In the women’s 49erFX, Alexandra Maloney and Molly Meech of New Zealand take a 2 point lead from Amelia Stabback and Caitlin Elks of Australia.
In third place are Vilma Bobeck and Malin Tengstrom of Sweden.
Britain’s Charlotte Dobson and Saskia Tidey started the day with a race win, but finished the day in 10th place after four races.
With all conditions on the day, it was the local weed that sailors were talking about and Gimson and Burnet were cool enough on the water to stop and reverse twice to clear their foils en-route to a final race second place.
The non-standard move offers a bit of insight into the confidence they are sailing with after completing all of 2019 with top 5 finishes.
The fleets will be split into a 20 boat Gold fleet for 49erFX, a 25 boat Gold fleet for 49er with Silver and Bronze as well, and the Nacra 17 fleet will continue to race in one group for the remainder of the Oceanias.
The event is taking place at the Royal Geelong Yacht Club, which will also host the World Championships with the first racing taking place 10 February.
Nacra 17 Oceania Championship – Leading results (32 entries)
1st GBR 21 John GIMSON and Anna BURNET 3 9 1 2 – – 6 pts
2nd USA 23 Riley GIBBS and Anna WEIS 20 5 2 1 – – 8 pts
3rd ITA 26 Ruggero TITA and Caterina BANTI 1 1 14 8 – – 10 pts
4th AUS 2 Jason WATERHOUSE and Lisa DARMANIN 4 4 17 6 – – 14 pts
5th AUT 3 Thomas ZAJAC and Barbara MATZ 2 7 6 9 – – 15 pts
6th DEN 71 Lin CENHOLT and Cp LÜBECK 7 2 8 10 – – 17 pts
7th FRA 56 Quentin DELAPIERRE and Manon AUDINET 10 10 3 4 – – 17 pts
8th ARG 11 Mateo MAJDALANI and Eugenia BOSCO 11 3 4 11 – – 18 pts
9th GER 77 Paul KOHLHOFF and Alica STUHLEMMER 6 8 10 7 – – 21 pts
10th ITA 5 Vittorio BISSARO and Maelle FRASCARI DNF 12 9 3 – – 24 pts
49er Oceania Championship – Leading results (75 entries)
1st ESP 97 Diego BOTIN and Iago LÓPEZ MARRA 8 1 1 1 – – 3 pts
2nd GBR 6 Dylan FLETCHER and Stuart BITHELL (BFD) 1 1 4 – – 6 pts
3rd NZL 1 Peter BURLING and Blair TUKE 5 3 1 8 – – 9 pts
4th AUS 91 David GILMOUR and Lachy GILMOUR 1 5 10 4 – – 10 pts
5th AUS 66 William PHILLIPS and Samuel PHILLIPS 10 4 2 5 – – 11 pts
6th FRA 16 Erwan FISCHER and Clément PEQUIN 17 2 9 1 – – 12 pts
7th AUS 40 Thomas NEEDHAM and Joel TURNER 3 6 3 11 – – 12 pts
8th DEN 511 Michael HANSEN and Mathias SLETTEN 1 3 10 14 – – 14 pts
9th POL 19 Dominik BUKSAK and Szymon WIERZBICKI 4 7 16 3 – – 14 pts
10th CRO 1 Sime FANTELA and Mihovil FANTELA 9 10 4 2 – – 15 pts
49erFX Oceania Championship – Leading results (40 entries)
1st NZL 8 Alexandra MALONEY and Molly MEECH 5 1 4 2 – – 7 pts
2nd AUS 31 Amelia STABBACK and Caitlin ELKS 4 4 13 1 – – 9 pts
3rd SWE 22 Vilma BOBECK and Malin TENGSTRÖM 16 4 3 5 – – 12 pts
4th AUS 41 Tess LLOYD and Jaime RYAN 2 7 7 4 – – 13 pts
5th GER 29 Tina LUTZ and Lotta WIEMERS 6 5 2 DNC – – 13 pts
6th GER 55 Victoria JURCZOK and Anika LORENZ 3 3 12 7 – – 13 pts
7th ESP 23 Támara ECHEGOYEN and Paula BARCELÓ 4 11 6 3 – – 13 pts
8th USA 92 Paris HENKEN and Anna TOBIAS 2 11 1 13 – – 14 pts
9th POL 888 Aleksandra MELZACKA and Kinga LOBODA 5 5 5 14 – – 15 pts
10th GBR 7 Charlotte DOBSON and Saskia TIDEY 1 6 12 9 – – 16 pts
Related Post: